O exponáty z pozostalosti legendárneho filmového režiséra Stanleyho Kubricka prejavilo v uplynulých troch mesiacoch záujem rekordných 53 000 návštevníkov.
Päť rokov po náhlom úmrtí filmára bolo možné vidieť jeho rekvizity a pracovné materiály. Múzeu sa podarilo vďaka kontaktom s režisérovou vdovou zostaviť unikátnu kolekciu. V spolupráci so susedným Nemeckým múzeom architektúry sa mu ju podarilo umiestniť na celkovej výstavnej ploche vyše tisíc metrov štvorcových. Výstava bude od 19. januára do 11. apríla 2005, teda čiastočne v rámci filmového festivalu Berlinale, prístupná aj v hlavnom meste Nemecka a neskôr aj v Ríme.
Rodák z New Yorku Stanley Kubrick bol najskôr mimoriadne aktívnym fotografom, až neskôr sa stal veľkým stúpencom filmového umenia. Po viacerých dokumentárnych snímkach sa prepracoval aj k nakrúcaniu hraných filmov, nie hneď sa však stretol s úspechom. Jeho neskoršie práce Spartakus, Lolita, Mechanický pomaranč, Barry Lyndon a predovšetkým 2001:Vesmírna odysea, mimoriadne vydarená adaptácia sci-fi románu Arthura C. Clarka, označovaná za jeden z najlepších filmov všetkých čias, ho však zaradili medzi najvýznamnejších filmových tvorcov 20. storočia.
Sám Kubrick, ktorý je podpísaný aj pod slávnymi snímkami ako Osvietenie alebo Olovená vesta, však za svoj najlepší film považoval vôbec poslednú snímku Eyes Wide Shut s Tomom Cruiseom a Nicole Kidmanovou z roku 1999. (tasr)