Slobodan Miloševič po začatí svojej obhajoby v pondelok, tesne pred prerušením procesu. FOTO - REUTERS
ť. "Neexistujú dôkazy, že by obvinený nebol zdravotne spôsobilý pokračovať v procese," povedali včera v Haagu.
Napriek tomu sa sudcovia rozhodli pre novú zdravotnú prehliadku. Na Miloševiča sa pozrie kardiológ, ktorý im má pomôcť pri rozhodovaní, či Miloševič potrebuje obhajcu, alebo sa môže ďalej obhajovať sám.
Sudcovia sa doteraz nazdávali, že jeho právo obhajovať sa sám je dôležitejšie, než rýchlosť najvýznamnejšieho európskeho medzinárodného procesu od norimberských tribunálov.
V pondelok mal Miloševič po štvormesačnej prestávke začať povolených 150 dní svojej obhajoby. Obvinil Medzinárodný tribunál pre zločiny v bývalej Juhoslávii, že na jeho zlý zdravotný stav neberie povinný ohľad. Sudcovia preto nariadili "radikálnu previerku" procesu. Okamžite sa objavili špekulácie o stroskotaní celého tribunálu.
Proces ako reklama
Exprezident a vyštudovaný právnik chce za 150 dní predvolať 290 svedkov, medzi nimi amerického prezidenta Billa Clintona aj britského premiéra Tonyho Blaira.
Miloševič už jedného právnika vedľa seba má. Bez ohľadu na súhlas či nesúhlas obvineného má kontrolovať, či ide o spravodlivý proces. Práve úsilie sudcov dodržať zákonné postupy spravodlivého procesu Miloševičovi nahráva. Proces slúži Miloševičovi ako predlžovaná reklamná kampaň za cudzie peniaze. Jeho samoobhajoba utužuje medzi jeho prívržencami imidž "hrdinu".
Na snahu tribunálu zostať čistý pred zákonníkmi môže v tomto prípade paradoxne zakapať sama spravodlivosť. Ak sa Haag uzavrie do akvária právnickej dišputy, proces sa môže aj po dvoch rokoch a piatich mesiacoch zastaviť na pol ceste. "Perfekcionalizmus je najväčším nepriateľom spravodlivosti," tvrdí o tribunále podľa BBC prezident americkej organizácie Genocide Watch Gregory Stanton.
Slobodan a Saddám
Proces s Miloševičom pokračuje. Iný obvinený prezident zo zločinov proti ľudskosti, Saddám Husajn, sa z neho učí hrať úlohu martýra. Piatkové zábery arabských televízií z prvého pojednávania so Saddámom Husajnom pred súdom ukázali, že má s Miloševičom mnoho spoločného. Obaja sa zaštíťujú "vôľou ľudu" a nazývajú sa mierotvorcami. Obaja vyhlasujú, že nálety NATO v Srbsku v roku 1999 a americký útok na Irak v roku 2003 boli nelegálne, keďže ich nepožehnala OSN. Obaja vedia, že iný než odsudzujúci rozsudok je nepravdepodobný. Ich procesy sú hrou o čas. Čím dlhšie budú trvať, tým budú starí tyrani mediálne silnieť.
Autor: Zuzana V. Očenášová