šej správe programu OSN UNAIDS. Uverejnili ju pri príležitosti 15. medzinárodnej konferencie o AIDS, ktorá sa bude konať od 11. do 16. júla v thajskom Bangkoku.
Vírus sa šíri na všetkých kontinentoch a je stále rýchlejší ako úsilie zastaviť ho. "Viac ľudí ako kedykoľvek predtým je novoinfikovaných HIV, viac ľudí ako kedykoľvek predtým na jeho následky zomiera a epidémia sa globalizuje už aj mimo Afriky," konštatoval výkonný riaditeľ UNAIDS Peter Piot.
Od roku 2001 sa počet nakazených HIV zvýšil o 3 milióny na dnešných 38 miliónov. Najviac postihnutá je Afrika s 25 miliónmi chorých. V subsaharskej časti kontinentu žije len 10 percent populácie planéty, ale obývajú ju až dve tretiny z celosvetového počtu infikovaných. K prudkému šíreniu AIDS prišlo v minulom roku aj v ázijských krajinách, predovšetkým v Indii, Indonézii a vo Vietname. Piot varoval, že v Číne predstavuje AIDS časovanú bombu.
Podľa správy sa nová epidémia šíri "alarmujúcim tempom" aj vo východnej Európe. Vlani pribudlo v regióne 360-tisíc infikovaných osôb a počet nakazených tak dosiahol 1,3 milióna. "Hnacou silou epidémie v celom regióne je vnútrožilové aplikovanie drog", uvádza sa v správe. V Rusku si drogy do žíl vstrekujú viac ako 3 milióny ľudí a počet chorých na AIDS dosiahol 860-tisíc osôb. V niektorých štátoch sa choroba šíri predovšetkým pohlavným stykom - v Maďarsku, Českej republike, Slovinsku a na Slovensku.
Minulý rok priniesol aj niekoľko dobrých správ. Počet infikovaných sa vlani znížil v Brazílii, Ugande alebo Thajsku.
Hlavným problémom UNAIDS zostáva nedostatok financií. Program mal minulý rok 5 miliárd dolárov. Podľa autorov správy by však potreboval aspoň dvakrát viac.