Vo vláde so zákonom vraj problém nebol.
Lipšic povedal, že v parlamente sa dostali do rozporu slová a skutky. "Ak chceme ľudí presvedčiť, že je potrebný boj proti korupcii, musíme začať my, politici, nie rečami, ale skutkami. A poslanci prejavujú skutky hlasovaním."
Pripomenul, že práve z iniciatívy opozičného Smeru poslanci na mimoriadnej schôdzi parlamentu o korupcii požiadali vládu, aby predložila návrh o zúžení imunity.
Poslanec Smeru Robert Kaliňák hovorí, že minister musel vedieť, že so svojím návrhom neuspeje.
"Skôr ho podozrievam, že tam nebola úprimná snaha na zúženie imunity," povedal. Novele vyčíta, že nevymenovala priamo, za aké činy by imunita nemala existovať, napríklad pri násilných trestných činoch, finančných podvodoch, alkohole za volantom. Teda "všade tam, kde môžu občania pociťovať akúsi nevyrovnanosť medzi nimi a poslancami".
Kaliňák tvrdí, že slovenskí poslanci majú užšiu imunitu, ako je európsky štandard. Nie je možné oklieštiť imunitu len na výroky, myslí si.
Proti zúženiu imunity ako jediný z KDH hlasoval poslanec Alojz Přidal. "Už som sa vyjadril, že súčasná ústava je vyhovujúca," povedal.
Podpredseda HZDS Milan Urbáni povedal, že prijatý návrh by mohol zabrániť výkonu poslaneckej funkcie. "HZDS nemá problémy s imunitou, ale na výkon funkcie je potrebná imunita aj mimo parlamentu. Poslanci by mohli mať obavy zo zbytočných súdov alebo vyšetrovaní," povedal Urbáni. Dokonca by imunitu v niektorých prípadoch ešte rozšíril.
Zo 126 prítomných bolo za oklieštenie imunity len 41 poslancov z radov nezávislých, KDH, ANO a časť SMK. Hlasovania sa zdržali alebo boli proti SDKÚ, Smer, HZDS, KSS.
Minister Lipšic zatiaľ považuje za predčasné odpovedať na otázku, či o pol roka zákon znova predloží. Bude sa však usilovať, aby v budúcnosti získal širšiu podporu.
IGOR STUPŇAN