dotiahnuť do konca.
Miloševič mal včera začať so svoju obhajobou, pojednávanie však už po hodine prerušili. "Obžalovaný potrebuje nevyhnutne odpočinok, pretože trpí vysokým krvným tlakom," prečítal predseda súdu Patrick Robinson z lekárskej správy.
Ešte predtým 62-ročný Miloševič, ktorého zdravotné problémy boli častou príčinou prerušení procesu, tribunál obvinil, že jeho zdravie vystavujú riziku. "To čo ste dnes urobili, je klasickou ukážkou zlého zaobchádzania s väzňami," povedal. "Takéto rozhodnutie je niečo, čo poznáme iba z čias stredovekej inkvizície." Pred začatím pojednávania žiadal Miloševič o mesačný odklad.
Pred súdom prečítali aj druhú lekársku správu. Miloševičovi podľa nej v období stresu značne stúpa krvný tlak, kým v čase pokoja príliš klesá. Podľa Miloševičovho kardiológa budú musieť sudcovia až do konca procesu manévrovať medzi týmito dvoma stavmi.
Predseda súdu po prečítaní týchto správ oznámil, že tribunál zváži podmienky, za ktorých sa proces s bývalým srbským diktátorom koná a rozhodne,ako bude pokračovať. "Zdravotný stav obžalovaného spôsobil, že musí byť vykonaná radikálna revízia procesu," povedal Robinson. Súd má zverejniť svoje rozhodnutie o tejto otázke najneskôr dnes. Tribunál sa venoval aj procesným otázkam. Zástupca prokurátora Geoffrey Nice navrhol, aby obžalovanému pridelili advokáta, aby Miloševič nebol taký zaťažený - vyštudovaný právnik sa totiž obhajuje sám.
Navrhol tiež, aby medzi tribunálom a väzením nainštalovali priame televízne spojenie pre prípad, že by exprezident nemohol vystupovať pred súdom. Miloševič obidva návrhy odmietol.
Bývalý šéf juhoslovanského štátu chce počas 150 dní, ktoré má vymerané na obhajobu, vypočuť 1631 svedkov, medzi nimi aj Billa Clintona, Tonyho Blaira a Jacquesa Chiraka. Vypočuť toľko ľudí je nereálne, v doterajšom priebehu procesu vypočul súd iba 295 svedkov obžaloby. Verdikt sa očakáva v roku 2005, alebo v roku 2006. Miloševičovi, obvinenému z vojnových zločinov a genocídy, hrozí v prípade uznania viny doživotný trest.
(čtk, reuters)