
Thomas Klestil na archívnej snímke z minulého roka vo viedenskom prezidentskom paláci Hofburg.
FOTO - REUTERS
VIEDEŇ - Rakúsko včera netajilo obavy o život svojho prezidenta, ktorého včera po dramatickom oživovaní previezli vrtuľníkom do viedenskej nemocnice. Podľa predstaviteľov nemocnice je 71-ročný Thomas Klestil v akútnom ohrození života. Budúci prezident Heinz Fischer, kancelár Wolfgang Schüssel a mnoho ďalších vládnych i opozičných politikov vyjadrili vážnu starosť o Klestilov život. Viedenský kardinál Christoph Schönborn vo Svätoštefanskej katedrále slúžil "omšu za hlavu štátu" .
Klestilovo zdravie je podlomené už od roku 1996, keď prekonal komplikovaný atypický zápal pľúc. Lekári ho vtedy tiež uviedli do umelého spánku. Potom ešte týždne úradoval z tej istej nemocnice, kde je teraz znovu hospitalizovaný. Z virózy, ktorou sa vtedy asi nakazil pri ceste na Blízkom východe, sa Klestil už úplne nevyliečil.
Vlani znovu prekonal zápal pľúc. "V minulých dňoch sa ťažkosti pľúc opäť stali akútne," povedal Klestilov hovorca Hans Magenschab.
Včera mal Klestil pôvodne vystúpiť na bilančnej tlačovej konferencii a potom obedovať so šéfmi krajinských vlád rakúskych spolkových krajín. Na zajtra bola na viedenskom Námestí hrdinov pred Hofburgom plánovaná Klestilova rozlúčka s verejnosťou, na štvrtok s parlamentom. V ten istý deň mal oficiálne uviesť svojho nástupcu Fischera do prezidentského úradu.
Inaugurácia nakoniec bude v pôvodnom termíne, hoci o hodinu skôr. Šéf dolnej komory parlamentu Andreas Kohl už oznámil, že vymenovanie Fischera nebudú v parlamente sprevádzať žiadne oslavy. Vedenie snemovne tiež súhlasilo s odložením tradičného slávnostného rozlúčenia s dosluhujúcim prezidentom na neurčito.
Klestil, rodený Viedenčan z chudobnej rodiny, bol prvý raz zvolený za prezidenta v roku 1992 ako kandidát konzervatívnych ľudovcov. Predtým patril k špičke rakúskej diplomacie, bol veľvyslancom v Spojených štátoch a generálnym tajomníkom ministerstva zahraničných vecí. Ako prezident sa Klestil usiloval o aktívnu zahraničnú politiku a priateľské vzťahy s kolegami zo susedných štátov. Usilovne podporoval aj európsku integráciu bývalých komunistických štátov.
Po svojom znovuzvolení sa Klestil v roku 2000 neúspešne pokúsil zabrániť vzniku medzinárodne kritizovanej vládnej koalície Schüsselových ľudovcov a ultrapravicových Slobodných Jörga Haidera. Zostalo však len pri formálnom nesúhlase, haiderovcov do vlády Klestil nakoniec pustil.
Na odpočinku Klestil nechce "zmiznúť", ako oznámil koncom júna. "V službe republike hodlám uplatniť svoje výborné medzinárodné kontakty."
Autor: David Zelinger, ORF pre SME