ISLUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV TASR
BRATISLAVA - Slovensko plánuje v tomto roku poskytnúť takmer miliardu na rozvojovú pomoc. "Stošesťdesiat miliónov je určených na konkrétne projekty, zvyšok sú príspevky do rôznych medzinárodných inštitúcií," hovorí Peter Hulényi z ministerstva zahraničných vecí.
Suma je väčšia ako po iné roky, lebo Slovensko už musí platiť poplatky nielen do OSN či OECD, ale aj do fondov Európskej únie.
Podľa vlani prijatej koncepcie, Slovensko považuje za prioritné krajiny na západnom Balkáne, v Afrike a Ázii. V najbližších rokoch sa sústredí na pomoc pre Srbsko a Čiernu Horu.
Rozvojovú pomoc má na starosti ministerstvo zahraničných vecí, ktoré spolupracuje aj s mimovládnymi organizáciami. Tie sa môže prvý raz uchádzať o peniaze zo štátneho rozpočtu. "Doteraz bola rozvojová pomoc mimovládok založená na spolupráci a peniazoch zo zahraničia," hovorí Milan Nič z organizácie Pontis.
"S mimovládnymi oragnizáciami sa nám robí veľmi dobre. Priestor, ktorý sme im dali, je v porovnaní s krajinami Visegrádskej štvorky neštandardne veľký a oceňuje to aj Európska komisia," hovorí Hulényi.
Za prvé grantové projekty v hodnote 24,3 milióna budú slovenské organizácie vzdelávať vidiecke ženy v Afganistane, riešiť environmentálne problémy v Kirgizsku, monitorovať zosuv pôdy v Uzbekistane, školiť poľnohospodárskych expertov v Kazachstane, zachraňovať podzemnú vodu v Mongolsku a Keni školiť úradníkov proti korupcii.
V prvom grantovom kole, určenom špeciálne pre Srbsko a Čiernu Horu, sa rozdelilo 54 miliónov korún na 16 projektov.
Podľa Mariána Čaučíka z mimovládnej organizácie Erko by však mimovládna pomoc mala ísť skôr do najchudobnejších krajín sveta, "čo by sa možno odrazilo aj na väčšej podpore rozvojovej pomoci od verejnosti". Bol by za to, aby zodpovední lepšie vysvetlili, prečo sa tá-ktorá krajina ocitla na zozname. A hoci si myslí, že na zozname by malo byť viac afrických krajín, je rád, že konečne aj na Slovensku majú mimovládne organizácie možnosť uchádzať sa o peniaze na rozvojovú pomoc.
Koľko dáva Slovensko na rozvojovú pomoc
2002 2003 2004
257 miliónov 553 miliónov 975 miliónov
Ktoré krajiny považuje Slovensko z hľadiska pomoci za prioritné
západný Balkán Srbsko a Čierna Hora, Macedónsko, Albánsko, Bosna a Hercegovina Afrika Keňa, Sudán, Mozambik Ázia Afganistan, Mongolsko, Kazachstan, Tadžikistan, Uzbekistan, Kirgizsko