Ľudmila Preysingerová, Mária Bešadíková a Mária Lipková sú náruživé kartárky. Rady hrajú napríklad amerického kradnutého žolíka, pri ňom si vraj lepšie "precvičia postreh a cibria rozum".
"Devínska starne," hovorí František Baňas, zástupca starostu tejto bratislavskej mestskej časti.
Do klubu chodia väčšinou vdovy, z 212 členov je iba 52 mužov, niekoľko manželských párov. "Hrajú karty, popíjajú vínečko, rozprávajú sa," hovorí Baňas.
Spievajú, tancujú, majú divadelný krúžok, v ktorom nacvičujú scénky na svoje podujatia - Annabály, pochovávanie basy, na Silvestra alebo maškarný bál. Na poslednom vyhrala hlavnú cenu 67-ročná Ľudmila Preysingerová. "Dcéra chodí na brušný tanec, požičala mi šatku s peniažkami," hovorí.
Spolu so svojimi dvoma priateľkami 70-ročnou Máriou Bešadíkovou a 77-ročnou Máriou Lipkovou sú v klube známe ako náruživé kartárky.
Členovia klubu spolu chodia aj na výlety, prešli takmer všetky slovenské kúpele a tento rok sa chystajú do Talianska. "Predtým nebolo na cestovanie času ani peňazí," hovorí 73-ročná Terézia Ivanová. Veľa času venovala práci, potom sa starala o osem vnúčat a napokon o manžela, ktorý pred rokom zomrel.
Do roka otvoria v Devínskej pre dôchodcov ešte domov sociálnych služieb.
Dávno nepoužívané škôlky prerábajú na zariadenia pre starých ľudí aj v Cíferi a Kanianke. V Cíferi sa minulý rok narodilo 28 detí, podľa starostu Tibora Čepca počet stagnuje, obec však stavia nájomné byty pre mladých a vyčlenila aj územie na stavbu rodinných domov. Nové sociálne zariadenie nazýva "materskou školou pre dospelých", seniorom má poskytovať rôzne služby.
Penzión v Kanianke otvorili len v januári a už tu ubytovali 41 ľudí, starých aj chorých, o ktorých sa príbuzní nevládzu alebo nestíhajú starať. "V roku 1990 sa nám narodilo 98 detí, v roku 2000 už len 40, ale predpokladáme, že detí pribudne, lebo minulý rok sme dokončili bytovku a takmer všetky byty obsadili mladí. Už za tento rok sa tam narodilo päť detí," hovorí starosta Emil Mandela.
Klub pre dôchodcov chce otvoriť aj bratislavská mestská časť Nové Mesto. "Tretina obyvateľov je v dôchodkovom veku, máme deväť klubov dôchodcov," hovorí Valéria Roháčková z mestského úradu. Dôchodcovia tu majú čitateľské krúžky, vymieňajú si záhradkárske skúsenosti, chodia na výlety. "Hovoria, že za celý život nepoznali Slovensko tak, ako teraz." V minulosti organizoval výlety úrad, dnes sa zložia seniori a sami si ich aj zorganizujú. Radi chodia do Tatier. (haj)