Viedeň 22. novembra (TASR) - V kandidátskych krajinách majú školáci skoro rovnaký záujem o angličtinu a nemčinu, povedal v rozhovore pre dnešné vydanie rakúskeho denníka Die Presse germanista Hans Jürgen Krumm z univerzity vo Viedni.
Oficiálne štatistiky potvrdzujú, že približne 80 percent žiakov v strednej a východnej Európe, ktorí sa učia cudzie jazyky, si vyberie buď angličtinu alebo nemčinu, francúzštine sa venuje desať percent školákov. Situácia je odlišná len v Rumunsku, kde vedie jasne francúzština pred nemčinou a angličtinou.
O ruštinu, ktorá hrala v strednej a východnej Európe prím až do konca 8O. rokov, je medzi žiactvom len minimálny záujem.
V tejto oblasti je diametrálne odlišná situácia v členských krajinách únie. Napríklad v Rakúsku vedie v záujme o cudzí jazyk jednoznačne angličtina pred francúzštinou. Na rakúskych školách sa však prakticky vôbec nevyučujú jazyky kandidátskych krajín strednej a východnej Európy. Len jedno percento tunajších žiakov a študentov sa venuje slovinčine, maďarčine a chorvátčine, uznaným jazykom národnostných menšín, žijúcich v Rakúsku.
Vedci, ktorí sa podieľali na príprave celoeurópskeho projektu Európsky rok jazykov, zhodne skonštatovali, že v budúcich rokoch bude potrebné podporiť v oveľa väčšom meradle výučbu jazykov z krajín strednej a východnej Európy. Podľa ich názoru by práve zlepšenie v tejto oblasti prispelo k harmonickejšiemu spolunažívaniu európskych národov v rámci EÚ, uzatvára rakúsky denník.