Brusel 8. marca (TASR) - Zamestnanci štátnej správy Európskej únie (EÚ) kritizujú navrhované zmeny mzdových a pracovných podmienok a hrozia štrajkom 19. marca, ak Európska komisia (EK) svoje plány nepremyslí. "EK musí oznámiť, že o všetkom sa dá rokovať, musí prestať manipulovať s médiami s cieľom upokojiť atmosféru a súhlasiť s ďalším stretnutím s odbormi," cituje z vyhlásenia hlavnej odborovej organizácie EÚ agentúra Reuters.
EK totiž 28. februára predstavila najrozsiahlejšie zmeny v procese prijímania, podporovania a odmeňovania štátnych zamestnancov za takmer 50-ročnú históriu európskych inštitúcií. Podpredseda EK poverený reformou administratívy Neil Kinnock načrtol novú štruktúru štátnej správy, ktorá bude odmeňovať pracovníkov na exponovaných miestach a uvoľní prepojenie veku a platu. N. Kinnock zároveň chce odstrániť niektoré výhody, napríklad, príplatky na dopravu. EK plánuje v priebehu nasledujúcich štyroch mesiacov prekonzultovať tieto návrhy so zástupcami odborov.
Hlavné inštitúcie EÚ - EK, Rada ministrov a Európsky parlament - zamestnávajú celkovo zhruba 20 000 ľudí, ktorých miesta sú zabezpečené a okrem nich aj stovky ľudí na zmluvy na dobu určitú.
Zamestnanci EÚ platia špeciálne dane, ktoré sú nižšie než v Belgicku, kde väčšina z nich pracuje. Zvyšovanie platov v súčasnosti drží krok s infláciou a pracovníci každé dva roky automaticky postúpia v tarifnej stupnici. Napríklad, hrubý nástupný plat pre vysokoškolsky vzdelaného pracovníka stupňa "A" je zhruba 150 000 belgických frankov (3 453 USD) mesačne, kým prezident EK Romano Prodi zarába približne 750 000 belgických frankov (BEF).
Navrhovaný dátum štrajku sa zhoduje s plánovaným stretnutím ministrov poľnohospodárstva, ktorí budú diskutovať o kríze choroby "šialených kráv" a slintačky a krívačky a zároveň sa bude konať štyri dni pred summitom najvyšších prestaviteľov EÚ v Štokholme.
(100 BEF = 108,677 SKK, 1 USD = 46,953 SKK)
* 1 sov