Putá na rukách bývalého irackého prezidenta. FOTO - REUTERS
Najzaujímavejšie zo Saddámovho výstupu pred irackým súdom bolo sledovať, ako vyzerá. Či je zničený, či vidno stopy amerického väzenia, či mu ešte zostalo dosť síl, aby sa bránil. Ani na súde sa totiž Iračania a Američania od bývalého diktátora nič nové nedozvedeli.
Podľa informácií denníka The New York Times o zbraniach hromadného ničenia či o protiamerickom boji neprehovoril celých sedem mesiacov v americkom zajatí. A viac nepovedal ani mladému irackému sudcovi.
Mohlo by sa zdať, že bude bojovať. Veliteľ americkej armády generál Richard Myers povedal televízii Fox News, že Saddám vo väzení dvakrát denne posilňoval. Vďaka tomu schudol päť kíl.
Či chce bojovať, jasné ale nie je. Z jeho odpovedí sa to nedá zistiť. Chvíľami sa správal ako panovačný diktátor. To, keď hovoril o Kuvajťanoch ako o psoch, či keď cynicky poznamenal, že o masakri v kurdskej Halabdži už počul. Inokedy však pôsobil zmätene.
Expertka na komunikáciu Patti Woodová povedala BBC, že telo ho prezradilo. Môže hroziť prstom, urážať a dokonca sa aj smiať sudcovi do tváre. Podľa nej je však zlomený. Vládze sa už len skoncentrovať na odpovede, ktoré neboli spontánne, ale do posledného slova pripravené.
Keď však hovoril sudca, mal zvesené ramená a pozeral sa do zeme. Najlepší dôkaz, že je na dne.
Saddám vydržal mesiace výsluchov. Američania sa zaprisahávajú, že ho nemučili, ani netýrali a po prvom dni na súde sa tomu dá veriť.
Náznak zranenia bolo vidieť len na jeho pravej ruke, kde mal čierny necht. Nie je však isté, že to je následok vpichov špendlíkom. Američania priznávajú, že túto metódu niekedy využívajú.
Saddám zvládol amerických vyšetrovateľov, odmietal hovoriť po anglicky a vyzradiť čokoľvek dôležité. Otázkou je, či zvládne aj irackých vyšetrovateľov. Tí ho budú vypočúvať pred začatím samotného súdu. Bude to trvať mesiace. Pre Saddáma, ktorý sa stále cíti vládcom Iraku, môže byť ponižujúce, že ho budú spovedať jeho vlastní ľudia.