Z misie OSN v Etiópii odíde sedemčlenný americký tím, z Kosova odídu dvaja styční dôstojníci. Výnimku, ktorá vypršala v júni, Američanom dva roky po sebe udeľovala OSN. USA minulý týždeň stiahli návrh na predĺženie výnimky na ďalší rok. Americkí vyjednávači pre návrh nezískali v Bezpečnostnej rade OSN podporu.
Odpor ostatných členov RB OSN k predĺženiu výnimky výrazne vzrástol po zverejnení fotografií mučenia irackých väzňov americkými vojakmi. V tomto prípade však americkí vojaci nemôžu byť súdom stíhaní, pretože USA ani Irak dohodu o ICC neratifikovali. Američanom by však zrejme stíhanie ICC nehrozilo ani v prípade Etiópie, keďže ani táto krajina dohodu o ICC neratifikovala.
Dohodu o vytvorení globálneho trestného tribunálu ratifikovalo už 94 krajín. Podľa dohody o ICC tribunál nastupuje, keď jednotlivé krajiny nechcú alebo nemôžu žalobu vyšetriť. Spojené štáty sú proti tribunálu, údajne pre obavu, že by sa Američania mohli stať terčom politicky motivovaných žalôb. Podľa predstaviteľov Pentagonu ďalších viac než 2000 amerických vojakov v Kosove zostane, pretože sú chránení pred prípadným stíhaním ICC zvláštnou dohodou. (čtk)