Kremnica má okrem zaujímavého stredovekého jadra aj množstva ďalších zaujímavostí, napríklad vyše šesťstoročnú mincovňu.
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Banskej Štiavnice Marián Lichner, ktorý už so zápisom svojho mesta na listinu UNESCO má skúsenosti. No aj Štiavnici sa podarilo uspieť pri zápise až na tretíkrát.
Ako nám povedal primátor Kremnice Miroslav Nárožný, mesto má všetky predpoklady, aby bolo úspešné. Dôležité však bude vypracovať také kvalitné podklady, ktoré odborníkov presvedčia. "V mestách, ktoré sa na listinu dostali, výrazne stúpla návštevnosť zahraničných návštevníkov. Zápis preto považujem nielen za uznanie pre mesto, ale aj dobrý marketingový ťah," hovorí.
Kremnica sa chce okrem stredovekého jadra a množstva architektonických zaujímavostí oprieť aj o niektoré výnimočnosti. Je to napríklad 675-ročná, nepretržite fungujúca mincovňa. Vo svete pravdepodobne žiadna z mincovní nefunguje bez prerušenia tak dlho.
Výnimočný je aj Turčekovský vodovod zo 14. a 15. storočia, ktorý unikátnym spôsobom privádzal vodu z jedného povodia do druhého. Za veľmi cenné sa považujú aj banské diela, prepadlisko Šturec či opevnenie mesta. Fortifikačný systém mesta je tak dobre zachovaný, že Kremnica okrem UNESCA ašpiruje aj na zaradenie do medzinárodného združenia opevnených miest.
Minister kultúry Rudolf Chmel sľúbil, že Kremnica bude na navrhovanom zozname nových lokalít, ktoré ministerstvo predloží UNESCU.
Kremnica figurovala už v pôvodnom návrhu z obdobia československej federácie, nakoniec sa však na listinu nedostala.
Slovenské lokality zapísané na Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO
Banská Štiavnica a technické pamiatky v jej okolí
Historické centrum Bardejova
Skanzen vo Vlkolínci
Spišský hrad a okolie
Slovenský kras