
Zamestnanec Jukosu pózuje pred čerpacou stanicou firmy s nápisom: "Prepáčte, technická prestávka." Akcie ropnej firmy Jukos sa za posledné dva dni prepadli o pätinu, potom, čo daňové orgány požiadali firmu o ďalších 100 miliónov rubľov dodatočných daní. FOTO - REUTERS
"Také opatrenia môžu spôsobiť úplné zastavenie činnosti našej spoločnosti," vyhlásil včera bezradne predseda rady riaditeľov Jukosu Viktor Geraščenko. Na účty totiž i naďalej prichádza zisk za predaj ropy, ale spoločnosť už nemôže s týmito peniazmi nakladať. Jukos nebude môcť podľa Geraščenka zakrátko ani exportovať ropu, pretože už nie je schopný platiť vývozné clá a ďalšie poplatky.
Zastavia kohútiky s ropou
Experti upozorňujú, že takáto situácia môže byť ďalším úderom pre ceny ropy na svetových trhoch, pretože Jukos môže úplne zastaviť vývoz. Okrem toho včera začali vyjadrovať nervozitu i zamestnanci firmy v regiónoch, kde sa ťaží ropa. Vedenie spoločnosti preto upozornilo vládu, že hrozí i významné zhoršenie sociálnej situácie v týchto oblastiach v prípade, že Jukos bude musieť zastaviť svoju činnosť.
Taký zásadný útok proti ešte nedávno najväčšej súkromnej spoločnosti v Rusku nasledoval po tom, čo arbitrážny súd nevyhovel žiadosti Jukosu o kompromisné riešenie pri splácaní dlhu. Štát totiž žiada od firmy, aby ihneď a naraz zaplatila na daniach za rok 2000 a pokutách za meškanie 99 miliárd rubľov, čo je asi 3,4 miliardy dolárov (112 miliárd korún).
K tomu sa vo štvrtok pridala ďalšia požiadavka daňových orgánov, za rok 2002 dlhuje Jukos ešte 98 miliárd rubľov, spolu teda skoro 200 miliárd rubľov za dva roky. Takú sumu ani firma na svojich účtoch nemá. Vzápätí sa v pyšných kanceláriách Jukosu objavili exekútori. Ich návšteva bola síce len symbolická, nič si neodniesli, ale psychicky ju vnímali zamestnanci firmy veľmi ťažko. Čokoľvek zobrať by podľa expertov ani nemalo zmysel, ide o taký obrovský dlh, že kopírkami a počítačmi ho nie je možné splatiť ani čiastočne.
I keď všetky ruské i zahraničné noviny citujú nedávny výrok prezidenta Putina: "Nie je v záujme vlády nechať Jukos padnúť," po posledných udalostiach sa stále častejšie hovorí o možnom znárodnení firmy. V dôsledku panických správ včera prudko klesli akcie Jukosu a vo vedení údajne zavládla úplná beznádej. Komentátori sa opäť priklonili k verzii, že Kremeľ chce ovládnuť najväčšiu "zlatú baňu" v krajine.
Chodorkovského syndróm
V rovnakej chvíli, keď ministerstvo na výber daní namiesto očakávanej zhovievavosti požiadalo firmu o ďalších takmer sto miliárd rubľov, v Kremli sedeli na schôdzke s prezidentom Putinom predstavitelia elity ruského biznisu, takzvaní oligarchovia. Najbohatší z nich, bývalý šéf krachujúceho Jukosu medzi nimi nebol. Sedí totiž od jesene minulého roku vo vyšetrovacej väzbe a stíhajú ho z množstva kriminálnych činov. Podľa účastníkov schôdzky v Kremli bolo dopredu jednoznačne zakázané povedať o prípade Jukos čo i len jediné slovo. Oligarchovia boli tentoraz omnoho menej suverénni a ruská tlač nazvala ich servilné správanie "syndrómom Chodorkovského". Dialógu s Putinom sa radšej nikto nedopustil. Posledný, kto to skúsil, bol pred tromi rokmi práve Chodorkovskij. On i jeho impérium sa potom stali terčom útokov vedených práve z kremeľských kancelárií av nerovnom boji, ako sa z včerajších burzových správ zdá pravdepodobné, zrejme podľahnú.