O výbere by mal rozhodovať nielen momentálny záujem, ale aj priestorové možnosti, schopnosť dieťaťa postarať sa o zviera, voľný čas dospelých a v neposlednom rade finančná situácia rodiny.
Zodpovedne sa postarať o psa alebo mačku dokážu školáci približne od veku 12 až 13 rokov. Ale aj vtedy býva do opatery a výchovy zvieraťa zapojená celá rodina. Pre mladšie deti je vhodnejšie začínať s chovom morčaťa, chrčkov či iných hlodavcov.
Morča peruánske je osvedčeným, zväčša bezproblémovým spoločníkom. Pochádza z Južnej Ameriky, kde ho domestikovali Indiáni. Do Európy sa dostalo v 16. storočí. V domácom prostredí sa ľahko adaptuje, rýchlo skrotne a stáva sa prítulným. Patrí k najvhodnejším zvieratám pre chov v zajatí. Tohto typického vegetariána kŕmime najmä obilím, zeleninou, ovocím, listami púpavy a senom. Jeho organizmus si však nedokáže produkovať vitamín C. Ak ho nedostáva v prirodzenej potrave, musíme mu tento vitamín dopĺňať (mláďa počas intenzívneho rastu potrebuje približne 2 miligramy vitamínu C denne, dospelé morča 10 miligramov). Pri dobrej starostlivosti sa dožíva 5 až 8 rokov.
Chrček Roborovského patrí k najmenším chrčkom, meria približne päť centimetrov. Je čistotný, nehryzie a pri chove odmalička skrotne. Môžeme ho chovať samostatne alebo v pároch. Podobne ako iné druhy chrčkov je aktívny za súmraku a v noci, cez deň spí.
Obľubu si získal aj chrček džungarský, ktorý sa má chovať v pároch. Naopak, chrček zlatý sa v dospelosti stáva samotárom. Podobne ako iné druhy chrčkov prebúdza sa za súmraku a deň prespí stočený do klbka. Ak ho vtedy vyrušíme, neváha uhryznúť. Jeho chov sa preto deťom neodporúča. Nevýhodou chovu chrčkov je, že žijú pomerne krátko - len dva až tri roky. Deti treba na to pripraviť.
Domácimi miláčikmi sa stávajú aj pichliačové či laboratórne myšy, krysy, činčily, pieskomily, burunduky a iné hlodavce. Každé zviera má iné nároky na spôsob chovu, výživu a starostlivosť. Treba sa o nich vopred informovať - napríklad v predajni chovateľských potrieb a tiež si treba zaobstarať odbornú literatúru.
MVDr. MÁRIA INŠTITORISOVÁ