F. T., Sládkovičovo
Drobnú škvrnitosť plodov broskýň spôsobuje huba Clasterosporium carpophilum , podľa ktorej sa ochorenie nazýva klasterosporióza . Okrem plodov napáda aj listy broskýň a ďalších kôstkovín (slivky, čerešne, višne, marhule) a vytvára na nich niekoľko milimetrov veľké, ostro ohraničené hnedé škvrny, ktoré neskôr z čepele listov vypadávajú. Táto choroba sa preto nazýva aj dierkovitosť listov . Pôvodca ochorenia prezimuje v podobe konídií jednak v opadanom lístí, jednak na kôre stromov. Pri daždivom počasí, po vypučaní stromov konídiá vyklíčia a nakazia listy alebo plody broskýň. Proti klasterosporióze sa broskyne (ani ostatné kôstkoviny) bežne neošetrujú. V odôvodnených prípadoch môžeme stromy ošetriť prípravkami na báze mancozebu (Dithane, Novozir), ktoré majú trojtýždňovú čakaciu lehotu.
Poslal som do poradne vzorku rastlín, ale prišla znehodnotená. Ako treba rastlinný materiál správne zabaliť, aby prišiel v dobrom stave?
P. N., Prešov
Zelené rastlinné časti treba zabaliť najprv do vlhkého, potom do niekoľkých vrstiev suchého novinového papiera a až potom ich vložiť do igelitového vrecka. Kúsky konárikov stačí zabaliť do suchého papiera. Dospelý hmyz je najvhodnejšie vložiť bez navlhčenia do plastových nádob, v ktorých vydržia aj viacdňovú prepravu. Vzorky treba odoslať vždy v pondelok na Republikový výbor Slovenského zväzu záhradkárov (Havlíčkova 34, 817 02 Bratislava). Do stredy zásielka príde a v stredu po 14. hodine sa môžete telefonicky informovať.
Ing. JURAJ MATLÁK