Letný rez sa robí najmä v rokoch, keď neskoré mrazy zničili úrodu, alebo je úroda veľmi nízka. Pri skorých odrodách všetkých druhov dozrievajúcich do konca júla robíme tento rez bezprostredne po oberačke. Letným zmladením môžeme pripraviť stromy s väčšou korunou na budúcoročné preštepenie prípadne na presádzanie.
Drevnaté bobuľoviny zmladzujeme odstránením starých odrodených konárov. Pri kríkoch ich vyrežeme tesne nad pôdou, stromčekovité tvary režeme buď na prevod, alebo na konárový krúžok.
Na čiernych ríbezliach odstraňujeme 3- až 4-ročné konáre, na bielych a červených ríbezliach 5- až 6-ročné konáre, na egreši 7- až 9-ročné konáre. Súbežne presvetľujeme.
Letné zmladzovanie kôstkovín sa týka čerešní, višní, skorých broskýň a marhúľ, pri slivkovinách iba najskorších odrôd. Zvlášť na čerešniach je aktuálne zníženie vysokých korún skrátením stredníka a kostrových konárov až o tretinu. Režeme na prevod, teda na nižší bočný konár alebo letorast vyrastajúci z koruny. Stredník je výhodné skrátiť na nižší konkurenčný konár alebo na letorast. Dbáme, aby po tomto opatrení prevyšoval najvyšší rezom upravený bočný konár o 0,15 až 0,20 metra. Úmerne zmladzujeme aj polokostrové konáre a konáre vyššieho radu. Zmladzovanie spájame s presvetľovaním a odstránením chorých, suchých i mechanicky poškodených konárov. Dbáme na dodržanie zásad podriadenosti a zachovanie pôvodného habitusu koruny. Rešpektujeme aj osobitosti druhu, odrody a tvaru. Okraje väčších rezných rán zahladíme nožom a zatrieme stromovým balzamom.
Pri jadrovinách sa letné zmladzovanie robí len na najskorších odrodách alebo v neúrodných rokoch.
Ing. ŠTEFAN NITRANSKÝ, CSc.