Pestovateľov jabloní upozorňujeme na ošetrovanie proti múčnatke, v oblastiach s vyššími zrážkami aj proti chrastavitosti. Koniec júna bol obdobím na posledné ošetrenie proti tejto chorobe. Aktuálna je aj ochrana viacerých druhov ovocia a zeleniny proti voškám v prípade ich premnoženia.
Ďalšia signalizácia sa týka iba najteplejších oblastí Slovenska (okresy Komárno, Dunajská Streda, Nové Zámky a Galanta). Po 30. júni je aktuálne ošetrovanie proti podkopáčikom prípravkami Calypso 480 SC, Dimilin 48 SC, Nomolt 15 SC alebo Rimon 10 EC. Ak nepoužijeme uvedené prípravky, približne o týždeň neskôr možno ošetriť prípravkami Karate 2,5 WG, Karate Zeon 5 EC alebo Talstar 10 EC, ktoré sa aplikujú v čase liahnutia húseníc. Upozorňujeme na výber prípravku podľa škodlivosti na včely. Z tohto hľadiska je najbezpečnejší Calypso 480 SC.
Pripomíname aj ochranu proti húseniciam spriadača amerického. Účinným spôsobom je mechanická likvidácia pavučinových hniezd s húsenicami. Pri chemickej ochrane počas vegetácie treba zasiahnuť čo najmladšie húsenice.
Na začiatku ich liahnutia sa používa prípravok Nomolt 15 SC a na jablone aj Dimilin 48 SC. Len proti mladým húseniciam sú účinné Biobit FC, WP a XL. Uvádzame tiež prípravky, ktoré sa používajú bez ohľadu na rastovú fázu ovocných stromov a vývinovú fázu húseníc. Na všetky ovocné druhy sa môžu použiť prípravky Decis 25 Flow, Decis EW 50, Karate 2,5 WG a Sumithion Super, len na jadroviny a kôstkoviny Ultracid 40 WP a Zolone EC. Všetky uvedené prípravky ničia húsenice všetkých motýľov, teda nielen spriadača, ale aj mníšok či piadiviek.
Upozorňujeme aj na obaľovače na kôstkovinách. Po 4. júli je aktuálne ošetrenie proti druhej generácii obaľovača slivkového, ale zatiaľ len prípravkami účinkujúcimi proti vyvíjajúcim sa húseniciam vo vajíčkach, ako sú Dimilin 48 SC, Insegar 25 WP a Rimon 10 EC. V oblastiach ohraničených približne okresmi Bratislava, Trnava, Nitra, Levice, Lučenec, Rimavská Sobota, Košice a Michalovce ošetrujeme po 7. júli. Použitie ostatných bežných prípravkov proti vyliahnutým húseniciam bude aktuálne približne o ďalších 7 až 10 dní od uvedených termínov.
Medzi novších, ale pomerne rozšírených, a medzi väčšími pestovateľmi už známych škodcov patrí mora bavlníková. Jej húsenice požierajú nadzemné časti rastlín, najmä púčiky, kvety a nezrelé plody. Škodia najmä na paprike, rajčiakoch a kukurici, prípadne na ďalších plodinách. Mladé húsenice sú žltkastobiele až červenohnedé, v dospelosti je ich farba premenlivá - od žltej, ružovej, zelenej, modrej až po hnedú a čiernu. Dospelé húsenice sú 30 až 40 milimetrov dlhé, kuklia sa v pôde. Ochrana proti more bavlníkovej je problematická. Na ničenie vajíčok je povolený biologický prípravok Trichoplus. Proti húseniciam nie je momentálne povolený žiadny prípravok. Do roku 2003 bol na ošetrenie papriky povolený Basudin 600 EW, ktorý možno použiť do spotrebovania zásob.
Ing. STANISLAV BAROK,
ÚKSÚP-OOR