Ekozáhradkár, ktorý nemá maštaľný hnoj, potrebuje ročne na sto metrov štvorcových plochy určenej na pestovanie záhradných plodín 300 až 600 kg kompostu (0,5 až 1 meter kubický). Takéto množstvo organického hnojiva si môže vyrobiť z organického odpadu, ktorý získa z vlastnej záhradky a z domácnosti.Vhodným materiálom na kompostovanie sú zeleninové odpadky, zvyšky ovocia a zemiakov, tráva, seno, slama, posekané kukuričné kôrovie, niektoré buriny s nevyzretými semenami (okrem trvácich druhov, najmä pýru a pupenca), lístie z ovocných a okrasných rastlín (okrem orecha a gaštana). Vhodná je aj drvina z ovocných, okrasných drevín a viniča, zvädnuté kvetiny a odkvitnuté letničky, niektoré odpadky z kuchyne (vrátane vaječných škrupín, kávovej usadeniny a vylúhovaných čajových lístkov), drevný popol, papier, piliny (len z dreva listnatých stromov). Kvalitnejší kompost dosiahneme, ak k uvedenému odpadu pridáme maštaľný hnoj, močovku alebo hnojovicu a zákvas z hydinového či holubieho trusu, rašelinu, mačinu z trávnika, bahno z rybníkov a potokov, mletý dolomit, kamennú múčku, mletý vápenec či iný vhodný organický materiál. Zretie kompostu urýchlime aj pridaním výluhu z niektorých bylín (z pŕhľavy, myšieho chvostu, púpavy, hluchavky bielej, rumančeka kamilkového, dubovej kôry) alebo priemyselne vyrobených urýchľovačov zretia kompostu, ktoré dostať v obchodnej sieti.
Do kompostu nepatria kamene, sklo, kov, plasty a iné tvrdé látky, čistiace prostriedky, popol z uhlia, rastliny napadnuté chorobami, trváce buriny (pýr plazivý, pichliač roľný, praslička roľná, povoja plotná, černica, pupenec roľný, hviezdica prostredná, kozinoha kostcová, lipkavec, parumanček). Neodporúčame pridávať ani odpadky z mäsa, ktoré môžu prilákať hlodavce. Záhradkár pripravuje obvykle dva až tri komposty. Z jedného odoberá, druhý nechá zrieť a tretí zakladá. Nový kompost sa zakladá počas zberu záhradných plodín. Pridaním urýchľovačov zretia a po správnom prezimovaní sa môže použiť už na jarné hnojenie pôdy. Správne prezimovaný kompost má byť prikrytý ornicou a aspoň raz počas zimy prekopaný a premiešaný. Zretie kompostu urýchľuje okrem prekopávania aj dostatočný prístup vzduchu. Plastové perforované rúrky preto vložíme do kompostu tak, aby vyčnievali nad jeho povrch. Kompost bez pridania urýchľovačov zreje 5 až 7 mesiacov, ak ho tvoria tvrdšie a slamnatejšie materiály najmenej rok.
Na hnojenie, nastielanie a výrobu substrátov, najmä záhradníckej zeminy, si môžu záhradkári vyrobiť špeciálne komposty - mačinovku, listovku a ihličnatku. Najhodnotnejším záhradníckym kompostom je však vermikompost. Produkuje sa technológiou uzavretej recirkulačnej metódy spracovania poľnohospodárskych odpadov pomocou dážďoviek druhu Eisenia foetida.
Viete, že? Úspešné pestovanie čierneho koreňa si vyžaduje časté okopávanie, zalievanie a hnojenie počas celého júna. Okopávať nemusíme, ak sme na záhon dali nástielku. Prihnojujeme v dvojtýždňových intervaloch. Aplikujeme 20 gramov hnojiva na každý štvorcový meter. Pôdu zalejeme, aby sa hnojivo rozpustilo.
Pri všetkých tvaroch ovocných stromov dbáme na to, aby z podpníka, respektíve od koreňov nevyrastali vlky. Všetky výhonky, ktoré sa objavia na báze kmeňa alebo blízko neho okamžite odstránime. Väčšinou treba odhrnúť trocha zeminy, aby sme výhonky mohli odrezať priamo pri báze. Ak vyrážajú z podpníka v nápadne veľkom množstve, strom nie je v poriadku.
Koncom júna dozrievajú najneskoršie odrody jahôd. Nastupuje zber ďalších druhov drobného ovocia, ako sú skoré odrody ríbezlí Jonkheer van Tets, Red Lake , z čiernych Nigra . Na kompótovanie oberáme tvrdé plody skorších kultivarov egrešov, z malín Rubín bulharský a Granát . Z višní už dozrievajú odrody Favorit a Záhoráčka a viaceré odrody čerešní.
Po odkvitnutí viniča kry preventívne postrekujeme proti peronospóre. Povolených je veľa prípravkov (Dithane, Novozir, Polyram a iné). V závislosti od počasia ich ošetríme aj proti múčnatke (Karathane LC, Rubigan 12 RC).
Trvalky, ktoré tvoria vankúšiky, v júni zväčša prestávajú kvitnúť. Tieto druhy skrátime, aby neprerastali priestor, ktorý sme im vymedzili. Je to potrebné najmä pri starších rastlinách. Výhony ležiace na zemi odstránime. Korene využijeme na rozmnožovanie. Zasadíme ich do vlhkého substrátu a umiestníme v tieni. (pav)
Autor: Doc. Ing.VILIAM HORNIAK, CSc.