Peter Zemaník z ústredia práce hovorí, že za absolventa strednej školy počas celých prázdnin rodičia ďalej môžu poberať tzv. detské prídavky a nárokovať si daňový bonus. Byť "študentom" má prinajmenšom ešte jednu výhodu - absolvent môže pracovať na dohodu o brigádnickej práci ("neštudent" nemôže).
Ďalší postup závisí od toho, ako sa absolventova situácia do konca prázdnin vyvinie. Možností je viacero: štúdium na vysokej škole, vojenčina (civilná služba), nástup do zamestnania či na úrad práce. "Stačí mu občiansky preukaz a doklad o skončení školy."
Absolvent vysokej školy, ktorý nemá zaistenú najbližšiu budúcnosť, toľko času nemá. "Ak sa rozhodne prihlásiť na úrade, musí to urobiť do siedmich dní od poslednej štátnej záverečnej skúšky."
Na úrade by absolventovi mali pomôcť vypracovať tzv. individuálny akčný plán, pomôcť mu pri sprostredkovaní zamestnania, prípadne poradiť pri zaradení do rekvalifikácie. "V rámci siete EURES (www.eures.sk) môže požiadať o sprostredkovanie práce v zahraničí," dodáva Zemaník.
Dohoda o brigádnickej práci študentov
* Dohodu zamestnávateľ môže uzatvoriť s fyzickou osobou, ktorá má štatút študenta, ale len vtedy, keď predpokladaný rozsah nepresahuje 100 hodín v kalendárnom roku.
* Na dohodu nemožno odpracovať viac ako polovicu určeného týždenného pracovného času (najviac 20 hodín týždenne).
* Štatút študenta treba preukázať, najčastejšie potvrdením školy o štúdiu.
* Dohoda sa uzatvára na určitú dobu, prípadne na neurčitý čas.
Na čo absolvent má nárok
Zemaník vysvetľuje, že absolvent do 25 rokov je posudzovaný ako osoba žijúca v spoločnej domácnosti s rodičmi (ak nemá trvalý pobyt inde a nežije sám). "Preto je takto posudzovaný aj pri žiadosti o poskytnutie dávky v hmotnej núdzi." Má nárok nájsť si absolventskú prax, na základe čoho mu úrad poskytuje tzv. absolventský príspevok.
Príspevok na vykonávanie absolventskej praxe
Cieľom absolventskej praxe je prácou získať odborné zručnosti a praktické skúsenosti, ktoré zodpovedajú dosiahnutému stupňu vzdelania absolventa školy.
Za absolventa školy sa považuje:
* občan mladší ako 25 rokov, ktorý ukončil sústavnú prípravu na povolanie v dennej forme štúdia pred menej ako dvoma rokmi a nezískal svoje prvé pravidelne platené zamestnanie,
* každý uchádzač o zamestnanie do 25 rokov veku, a to bez ohľadu na to, či
* sústavnú prípravu na povolanie ukončil,
* získal pravidelne platené zamestnanie.
Nárok na príspevok má absolvent, ktorého evidujú najmenej 15 dní.
Absolventská prax sa vykonáva v rozsahu 20 hodín týždenne. Keď sa skončí, zamestnávateľ vydá potvrdenie o vykonaní absolventskej praxe.
Úrad práce praktikantovi poskytuje 1500 korún mesačne (na úhradu jeho nevyhnutných osobných výdavkov spojených s praxou). Zamestnávateľovi praktikanta úrad poskytuje 1000 korún mesačne (na úhradu jeho nevyhnutných výdavkov).
Absolventský príspevok sa pri posudzovaní hmotnej núdze nezohľadňuje.
Praktikant má nárok na voľno v rozsahu 10 pracovných dní, avšak až po dvoch mesiacoch praxe. Ak praktikant ochorel alebo ošetruje člena rodiny, zamestnávateľ ospravedlní jeho neprítomnosť.
Upozornenie pre budúcich odvedencov!
Výkon základnej vojenskej služby odvedenec môže odoprieť (požiadať o "civilku"):
* najneskôr do 30 dní odo dňa, čo rozhodnutie o odvode nadobudlo právoplatnosť, alebo
* najneskôr do 15 dní odo dňa, keď mu bol povolený odklad (napríklad preto, že študuje).
* Odoprieť vojenčinu odvedenec môže, ak je v rozpore s jeho svedomím alebo náboženským vyznaním.
Vyhlásenie o odopretí vojenčiny odvedenec môže vziať späť dovtedy, kým mu nedoručia povolávací rozkaz na nástup civilnej služby. Ak to urobí, druhý raz už vojenčinu nemôže odoprieť.
(joč)