"Bývalý manžel mi v septembri neposlal augustové výživné a zdôvodnil to tým, že deti boli u neho štyri týždne na prázdninách," hovorí mama dvoch detí. Obrátila sa na súd, ktorý rozhodol, že výživné manžel musí doplatiť, ten sa však odvolal.
Na rozhodnutie odvolacieho súdu, ktorý potvrdil, že výživné nemá nič spoločné s prázdninami, čakala tri roky, preto sa s právničkou obrátili na Ústavný súd. Namietali, že je porušené právo detí na skoré rozhodnutie. Ústavný súd rozhodol, že odvolávací súd musí rodine zaplatiť 40-tisíc. "Polovicu tej sumy sme spolu s deťmi dali občianskemu združeniu Fenestra, ktoré zastupuje ženy na súdoch."
Leto a prázdniny nemajú na platenie výživného žiaden vplyv, potvrdzuje Daniela Baranová, riaditeľka Národnej asociácie sudkýň Slovenska. "Pri zvyšovaní výživného sa rodičia vyhovárajú, že dieťa u nich bolo v lete, nakúpili mu veľa vecí, alebo ho zobrali na dovolenku a žiadajú, aby to bolo zohľadnené." Upozorňuje, že už keď rodič nezaplatí výživné jeden mesiac, môže ten, ktorý sa o dieťa stará, požiadať súd o výkon rozhodnutia. Súd nariadi, aby zamestnávateľ strhával výživné zo mzdy.
Baranová však pozná aj rodičov, ktorí sa správajú korektne a vedia sa dohodnúť. "Vychádzajú spolu dobre, a keď je dieťa mesiac u jedného rodiča a mesiac u druhého, dohodnú sa, že výživné nebudú za ten čas platiť."
Baranová hovorí, že u vysokoškolákov sa platí výživné do skončenia štúdia na prvej vysokej škole. Ak sa rozhodnú študovať ďalej, rodič už výživné väčšinou neplatí.
(haj)