Kto zo študentov zarobí na brigáde viac ako 10-tisíc počas celého roka, musí odvádzať dane. FOTO - ARCHÍV SME
Za študentov vysokej školy prestáva štát platiť poistné hneď, ako urobia záverečnú štátnu skúšku. Už na druhý deň by sa teda mali prihlásiť do zdravotnej poisťovne a začať si poistné platiť sami. "Pravda, ak sa neprihlásia na úrade práce, nezamestnajú alebo nezačnú podnikať," hovorí Dušan Kopecký zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne.
Pri zdravotnom poistení neexistujú ochranné lehoty - ak sa teda absolvent vysokej školy do poisťovne neprihlási a bude potrebovať ošetrenie, musí si zaň sám zaplatiť. Prihlásiť by sa mal do ôsmich dní, inak bude platiť pokuty.
Štát pritom platí zdravotné poistenie za vysokoškolákov iba vtedy, ak študujú na prvej vysokej škole. Ak už jeden diplom majú, musia si zdravotné poistenie platiť sami.
Absolventi strednej školy majú oproti vysokoškolákom výhodu. "Za študentov, ktorí skončia štúdium na strednej škole, platí poistné štát až do dňa skončenia letných prázdnin, teda do 31. augusta," povedal Kopecký.
Rovnaký princíp platí pri prídavkoch na deti. "Dostávajú ich rodičia nezaopatreného dieťaťa do 25 rokov, kým študuje. Ak skončí strednú školu, má ešte nárok na prázdniny a rodičia dostanú prídavky na dieťa ešte za júl a august," povedal Peter Zemaník, hovorca Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. Kto skončí vysokú školu, nárok na prázdniny a ani na prídavky už nemá.
Nemocenské poistenie od januára štát prestal za študentov platiť, môžu si ho dobrovoľne platiť od 16 rokov. Ak ho neplatili, nemôže im vzniknúť nárok na preplatenie "péenky", a dievčatá nedostanú materské. (haj)
Ako sa zdaňujú príjmy študentov z brigády
Ak sa študentom na brigádach podarí za rok zarobiť viac ako 10-tisíc korún, mali by podať daňové priznanie. Róbert Merva z Daňového riaditeľstva upozorňuje, že aj keď dane zaplatili v zahraničí, vzniká pri príjme nad 10-tisíc "nepeňažná daňová povinnosť". Daňové priznanie slúži len ako informácia, že dane niekde zaplatili.
Ak si študent nájde prácu na riadnu pracovnú zmluvu, zamestnávateľ mu z príjmu strháva preddavky na daň. Mal by sa s ním dohodnúť, či chce, aby mu urobil "ročné zúčtovanie dane". Ak áno, znamená to, že zamestnávateľ na začiatku roka preddavky spočíta a zistí, či študent zaplatil viac, ako mal. Ak áno, preplatok štát vráti a zamestnávateľ ho študentovi pošle, buď na jeho účet, alebo v najbližšej mzde, ak vo firme ďalej pracuje.
Ak študent pracuje vo viacerých firmách, alebo nepožiada zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane, potom mu na začiatku roka zúčtovanie zamestnávateľ pripraví a daňové priznanie musí podať do konca marca sám. Môže požiadať daňový úrad, aby mu prípadný preplatok vrátil na účet.
Ak má študent príjem, či už pri práci na dohodu o vykonaní práce, alebo na dohodu o brigádnickej práci študenta, alebo z akejkoľvek inej činnosti a vznikne mu daňová povinnosť, musí za mesiac, za ktorý zarobil viac ako tritisíc korún, platiť aj zdravotné poistenie.
(haj)
Choroba a odvody na letnej brigáde
Ak sa čerstvý absolvent strednej školy podujme brigádovať, aká odvodová povinnosť mu vznikne?
"Brigádnická práca študentov nezakladá účasť ani na nemocenskom, ani na dôchodkovom poistení, takže ani študent, ani zamestnávateľ nemajú odvodové povinnosti voči Sociálnej poisťovni do fondu nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia ani do rezervného fondu. Iba zamestnávateľ má povinnosť aj študenta-brigádnika prihlásiť (zaregistrovať) v príslušnej pobočke poisťovne na úrazové poistenie a platiť zaňho poistné vo výške 0,8 percenta z vymeriavacieho základu."
Čo ak brigádnik ochorie? Má nárok na nemocenské?
"Nemocenské poisťovňa brigádnikovi, keď ochorel, poskytne len vtedy, ak študent bol poistený na nemocenské poistenie aspoň 270 dní v posledných dvoch rokoch a pritom mu nezaniklo poistenie (čiže v roku 2004 mohol byť iba dobrovoľne poistený) alebo je v ochrannej lehote (42 dní po zániku poistenia). Dobrovoľne poisteným osobám a osobám, ktoré majú nárok na nemocenské z ochrannej lehoty, poisťovňa poskytuje nemocenské od 1. dňa dočasnej péenky".
(Odpovedala Adela Štrpková zo Sociálnej poisťovne.)