
BRATISLAVA - Členovia vlády si odopreli voľnú nedeľu, aby prerokovali zákony, ktoré vytvoria nové základy pracovného práva. Kým nad znením nového Zákonníka práce sa neviedla zásadná polemika, predložený návrh zákona o štátnej službe bol výsledkom vyše ročného súboja predkladateľov z ministerstva práce,sociálnych vecí a rodiny s odborníkmi združenými okolo vicepremiéra Ivana Mikloša, ktorých podporovali aj orgány Európskej únie. Akceptovaním niekoľkých desiatok zmien napokon vznikol návrh predložený do vlády.
Názoroví protivníci sa zhodovali v tom, že Slovensko potrebuje modernú, výkonnú a efektívnu štátnu službu. Pôvodný návrh prinášal ľuďom, ktorí budú pracovať v štátnej službe, veľa výhod, no jeho odporcovia pochybovali, že pritiahnu aj nedostatkových špičkových odborníkov do štátnej služby (právnici, ekonómovia). Výhody vraj ani nemotivovali úradníkov výkonne pracovať, lebo väčšina výhod nezávisela od výsledkov práce. Najsilnejším nástrojom na motiváciu úradníkov sa stane ich pravidelné hodnotenie, podľa ktorého sa bude vyvíjať ich kariéra. Neschopného úradníka možno vyhodiť po dvoch neúspešných hodnoteniach a predkladatelia pôvodne navrhovali, aby bolo každé dva roky. Návrh zákona sa napokon upravil tak, že hodnotenie bude každý rok a v prípade neuspokojivého hodnotenia sa bude opakovať po pol roku. Okrem dvoch možností hodnotenia "riadne si plní (neplní) povinnosti" sa pridalo hodnotenie "mimoriadne dobre si plní povinnosti", čo by obzvlášť schopným úradníkom umožnilo výrazne urýchliť si kariéru. Talentovaní si budú môcť skrátiť čas prípravy na stálu službu. Pôvodný návrh predpokladal, že prípravná fáza bude trvať dva roky, uchádzač zloží skúšku a až tak sa stane plnoprávnym štátnym služobníkom. Nový návrh umožňuje, aby o skúšku mohol požiadať už po pol roku.
Súčasní úradníci neprejdú do štátnej služby automaticky či na základe absolvovania školenia, budú musieť zložiť skúšku. Pôvodný návrh definoval úradníka ako bezúhonného, ak nebol odsúdený za úmyselný trestný čin. Teraz mu zákon ukladá aj povinnosť dodržiavať etický kódex. V praxi to znamená, že za porušenie pracovných povinností sa bude pokladať aj porušenie základných pravidiel morálky, čo podstatne uľahčí postih pri možnej korupcii.
Definitívu zákon zabezpečuje tým, že pri znižovaní počtu pracovných miest na úradoch sa úradníci nebudú prepúšťať. Preradia sa "mimo činnej služby" a rok budú poberať 70 percent, ďalšieho pol roka 50 percent platu. Návrh predpokladá, že zákon začne platiť 1. januára 2002.