Ulice Hongkongu zaplavili demonštranti proti Pekingu. FOTO - TASR/AP
a moci ostrova pod správu Číny, sa zúčastnilo najmenej štvrť milióna ľudí.
Hongkong má garantovaný vysoký stupeň autonómie od čínskej komunistickej vlády podľa formuly "jedna vláda, dva systémy." Obyvatelia Hongkongu sú tradične apolitickí a väčšina z nich odchod Britov v roku 1997 privítala, keďže sa cítili viac Číňanmi. Teraz však obyvateľov ostrova privyknutých pod britskou správou na občianske slobody západného štýlu znepokojuje, že pevninská vláda stále viac obmedzuje ich práva. Nespokojní sú aj s miestnou vládou Tung Chee-hwaa, ktorá podľa opozície podlieha tlakom Pekingu. Čína sa v apríli rozhodla, že bežní občania sa v Hongkongu nemôžu zúčastniť na voľbách Tungovho nástupcu v roku 2007, ani voľbách všetkých poslancov o rok neskôr.
Vráťte moc ľuďom, skandovali najčastejšie ľudia. Peking považuje toto heslo za výzvu za nezávislosť, organizátori to však rázne odmietali - "nám ide o demokraciu". V horúčave prišli ľudia do sprievodu v bielych tričkách, ktoré symbolizovali túžbu po väčšej slobode. Pred rokom sa na demonštrácii stretlo pol milióna ľudí oblečených v čiernych tričkách, aby vyjadrili odpor proti zákonom, ktoré navrhovali obmedzovanie občianskych slobôd. Niektorí ľudia však len vyjadrovali svoju nespokojnosť so svojou sociálnou situáciou i vládou. "Títo ľudia nepracujú pre nás, patria Pekingu," kričala rozhorčene dôchodkyňa.
Tung Chee-hwa počas oficiálnej slávnosti povedal, že demokracia môže prísť len postupne. Tohto roku bol slávnostný ceremoniál skromný, zástupcovia z Číny sa na ňom nezúčastnili. Do Hongkongu však vyslali zástupcov, aby monitorovali demonštráciu. Komunisti sa obávajú, že demokratické požiadavky sa môžu preniesť aj na pevninskú Čínu. Stúpenci demokracie dúfajú, že pochod bude impulzom pre septembrové voľby, kde voliči zvolia polovicu zo 60 miestnych poslancov. Zvyšok majú vybrať rôzne záujmové skupiny (podnikatelia, lekári či právnici), ktoré sa klonia k ústrednej moci.
(mch, reuters, čtk)