Český prezident Václav Klaus (vpravo) práve prijal demisiu vlády premiéra Vladimíra Špidlu. FOTO - TASR/EPA
Prezident sa mu poďakoval za prácu v neľahkej situácii, keď mala vláda iba krehkú parlamentnú väčšinu. Zároveň poveril odstupujúcu vládu, aby do vymenovania novej ďalej riadila štát. Dosluhujúci kabinet by však podľa Klausa už nemal rozhodovať o zásadných záležitostiach. Špidla s tým súhlasí.
Klaus po prijatí Špidlovej demisie začal rokovať s lídrami troch, podľa neho relevantných politických strán o riešení situácie. Ako prvého prijal úradujúceho predsedu ČSSD Stanislava Grossa, ktorý má najväčšiu nádej získať poverenie na zostavenie novej vlády.
Gross vraj Klausovi predstavil víziu novej vlády, ktorá by podľa neho mohla vládnuť do konca riadneho volebného obdobia v roku 2006 a nebola by odkázaná na podporu komunistov. Prezident ho však zatiaľ zostavením novej vlády nepoveril.
Sociálni demokrati sa podľa zákulisných informácií snažia získať pre podporu svojej novej vlády jednotlivých poslancov z rôznych politických strán. Viacerým komunistickým poslancom ponúkli výmenou za podporu napríklad vedúce miesta v rôznych štátnych orgánoch a inštitúciách.
Komunisti však trvajú na tom, že ich poslanci novú vládu individuálne nepodporia a očakávajú, že ich prezident Klaus tiež prizve na rokovania na Pražskom hrade.
Podpredseda poslaneckého klubu KSČM Alexandr Černý včera sociálnym demokratom zopakoval ponuku na podporu menšinovej vlády. KSČM by dokonca mohla podporiť aj vládu ČSSD a kresťanských demokratov. "Kresťanská morálka a prvotné korene komunistického hnutia si zase také vzdialené neboli," tvrdí Černý.
Predseda ODS Mirek Topolánek aj predseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek, s ktorými Klaus tiež hovoril, prezidentovi odporučili, aby zostavením novej vlády poveril Grossa. Topolánek však opäť potvrdil, že ODS je v parlamente ochotná rokovať iba o "nekomunistickej" vláde, ktorá krajinu dovedie k predčasným voľbám.
Poslanecký klub Unie Slobody-DEU včera získal posilu. Prestup k liberálom oznámil poslanec Petr Kott, ktorého vylúčili z ODS, lebo namiesto hlasovania bol viackrát totálne opitý. Do konca týždňa však US-DEU definitívne opustí poslanec Tomáš Vrbík a pravdepodobne aj poslanec Marian Bielesz. Liberáli tak naďalej nebudú schopní zabezpečiť dostatok hlasov pre pokračovanie doterajšej koalície.
(pm, čtk)