Mnohé náhrobky na starom košskom cintoríne sa v dôsledku banskej činnosti vychýlili a praskajú. S opravami sa bude môcť začať až po ukončení ťažby uhlia pod cintorínom. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
KOŠ - Časť náhrobkov na starom košskom cintoríne sa nachyľuje, v zemi sa objavujú trhliny a jamy. Cintorín stojí v poddolovanej časti obce, odkiaľ obyvateľov vysťahovali už pred rokmi. Problémy spôsobuje rozsiahla tektonická porucha, ktorá cintorínom prechádza. Cintorín je stále funkčný, hoci už niekoľko rokov sa na ňom nepochováva. Veľká časť náhrobkov je ešte nová, majú okolo päť až desať rokov. S nakláňajúcimi sa hrobmi obec zatiaľ nemôže robiť nič, musí počkať, aké budú dôsledky banskej činnosti po ukončení ťažby pod cintorínom. Môže to trvať dva - tri roky. Ako povedal starosta obce Štefan Zavadinka, celkové vplyvy ťažby sa zatiaľ nedajú presne odhadnúť. Najprv sa musí ukončiť banská činnosť. "Na budúci rok sa má začať ťažiť v ďalšej banskej stene na tejto lokalite, takže k pohybom pôdy ešte môže prísť. Situáciu monitorujeme, podľa našich odhadov je naklonených alebo popraskaných 20 - 30 náhrobkov," dodáva starosta.
Obec v spolupráci s Hornonitrianskymi baňami urobila ešte pred začatím banskej ťažby podrobnú fotodokumentáciu všetkých hrobov na košskom cintoríne. Iba tak sa bude dať neskôr objektívne určiť, ktorý hrob priamo poškodila banská činnosť. Podľa banského zákona by tieto opravy mali hradiť bane. V prípade, že by došlo k výraznejším trhlinám, prípadne k zrúteniu niektorých náhrobkov, s odstraňovaním škôd by začali ešte v priebehu banskej činnosti.
Z poddolovanej časti obce Koš odchádzali obyvatelia bývať približne pred 18 rokmi. Dnešná obec Koš sa buduje v nepoddolovanej časti. Bodku za starou časťou Koša dalo zrútenie kostola v starej časti obce.
KVETA FAJČÍKOVÁ