O zraku, slnečných okuliaroch a o námahe oka počas dlhej jazdy na dovolenku sme hovorili s oftalmológom a očným chirurgom prof. Milanom Izákom.
Má či nemá nosiť vodič pri šoférovaní slnečné okuliare?
"Osobne odporúčam nosiť slnečné okuliare, zvlášť pri silnej intenzite slnečného žiarenia. Pokiaľ ide o ochranu zraku pred žiarením pri šoférovaní, tam je situácia iba mierne odlišná. S výnimkou kabrioletu je vodič ukrytý v kokpite automobilu, čiže intenzita slnečného žiarenia nie je až taká vysoká ako na voľnom priestranstve. Potreba použiť slnečné okuliare sa zvyšuje pri zapadajúcom slnku, ktoré svieti rovno oproti vodičovi. V princípe odporúčam slnečné okuliare aj za volant. Ak nám svieti slnko do chrbta, nie je nutné slnečné okuliare použiť."
Veľa ľudí sa však domnieva, že okuliare sú len módnym doplnkom.
"Keď som začal robiť oftalmológiu pred 42 rokmi, tak som čítal niekoľko odborných publikácií, v ktorých sa písalo, že slnečné okuliare sú iba otázkou módy. Klasickí profesori oftalmológie sa zamýšľali nad tým, prečo toľko ľudí nosí tmavé okuliare, vraj je to škodlivé a že sú oči citlivejšie na svetlo, keď si ľudia dajú okuliare dole. Vtedy sa skrátka slnečné okuliare zaznávali. Dnes už nemožno slnečné okuliare považovať iba za módny výstrelok či doplnok módy. V období nových civilizačných faktorov (ozónové diery, ionizujúce žiarenie, mikrovlnné rúry, ultrafialové lúče), ktoré spôsobujú sivý zákal i poškodenie sietnice, majú správne slnečné okuliare veľký význam."
Aké skúsenosti máte s polarizačným filtrom, ktorý majú iba okuliare vybraných značiek. Majú sa vodiči zaujímať práve o okuliare s polarizačným filtrom?
"Polarizačný filter je výborný všade tam, kde sa niečo leskne, pretože ho odstraňuje. Teda ak vám náhodou zasvieti slnko na kapotu protiidúceho auta (odraz slnka od kapoty je nepríjemný), polarizačný filter odraz slnka v kapote odstráni. Odstraňuje lesk mokrej cesty. Sám mám s potrebou polarizačného filtra skúsenosti z lyžovačky. Pri dobrej viditeľnosti na lyžiarskom svahu občas dochádza k difúzii svetla za jasného dňa, čo spôsobuje, že prestanete vnímať nerovnosti terénu. Doplatil som na to a zlomil som si rebrá. Napriek osobným skúsenostiam s pretekaním v zjazdovom lyžovaní som vletel do jamy, ktorú nebolo vôbec vidieť. S polarizačným filtrom by som ju určite videl. Podobne to môže byť aj na ceste. Sú situácie, keď pri difúznom svetle vám polarizačný filter odfiltruje všetky lesky, všetky reflexy a vidíte lepšie nerovnosti i možné prekážky. Slnečné okuliare s polarizačným filtrom sú však o niečo drahšie ako bežné."
Nadišiel čas dovoleniek a dlhých ciest autom za oddychom prevažne v noci. Komu by ste dlhú nočnú jazdu vyslovene neodporúčali, pokiaľ hodnotíme zrak.
"Za volant určite nepatria ľudia trpiaci šerosleposťou. Pri počiatočnom štádiu tohto ochorenia by mohli jazdiť cez deň, ale rozhodne nie v noci. Je ťažké niekomu prikázať, že smie jazdiť iba do piatej hodiny podvečer."
Čomu je vystavený zrak pri jazde v noci?
"Normálnemu videniu cez deň hovoríme videnie fotopické. Okolo 17.00 hodiny, keď sa začína zmrákať, sa presúvame do videnia, keď sa každé oko začína stávať trochu krátkozrakým. Čím viac sa blížime k tzv. skotopickým hodnotám osvetlenia (videnie za noci), krátkozrakosť sa ešte zvyšuje. Za večerného a nočného videnia klesá centrálna zraková ostrosť a nevidíme tak dobre na diaľku, tiež nemáme takú rozlišovaciu schopnosť ako počas dňa. S týmto by mal každý počítať a hlavne večer okuliare používať. Platí to najmä pre krátkozrakých ľudí."
Aké opatrenia by mali vodiči urobiť pri jazde v noci a s čím by mali počítať?
"V prvom rade odporúčam spomaliť. Vodiči by si mali uvedomiť, na akú vzdialenosť jasne vidia značku auta pred sebou a ako sa táto vzdialenosť skracuje vo večerných hodinách. Prvým predpokladom bezpečnej jazdy v noci je odpočinok, teda sadať za volant oddýchnutý. Anglickí letci používali pred nočnými letmi vývar z čučoriedkových listov produkujúcich látku, ktorá podporuje syntézu rodopsínu a zlepšuje nočné videnie. Takže čučoriedky sú veľmi dobrým stimulujúcim faktorom, a preto sa využívajú vo farmaceutickom priemysle na výrobu niektorých prípravkov."
Určite má veľký význam aj krátka pauza na parkovisku.
" Keď je človek unavený, a hlavne keď sa vodičovi robia "mžiky" pred očami z množstva oproti idúcich automobilov, odporúčam zavrieť oči. Krátky spánok má veľkú cenu."
Mnohí ľudia nemajú jasno v tom, či treba nosiť okuliare pri šoférovaní stále, alebo iba za určitých okolností.
"V zásade krátko- alebo ďalekozrakí ľudia by mali nosiť okuliare stále. Tu neexistuje, aby mladý človek používal okuliare iba na čítanie. Samozrejme, sú hraničné chyby pol alebo trištvrte dioptrie, ktoré umožňujú ľuďom bežne chodiť bez okuliarov, ale hneď ako sadajú za volant, tak by si mali takéto okuliare nasadiť, pretože zraková ostrosť by mohla niektorým stresovým situáciám zabrániť."
Prečo mnohé ženy-vodičky nechcú šoférovať v noci? Je fyziologický rozdiel medzi zrakom muža a ženy ?
"Neexistuje rozdiel medzi zrakom muža a ženy. V podstate ide o psychologický problém, keď ženy potrebujú mať vo vedení auta väčšiu istotu, ktorú v tme strácajú. Ja osobne ženy považujem za opatrnejšie vodičky, muži viac riskujú a hazardujú. Moja manželka jazdí opatrnejšie ako ja a hodnotím to ako pozitívum. Horšie je to so zvládaním krízových situácií. Muž ich zvláda chladnokrvnejšie ako žena."
Bez kvalitných slnečných okuliarov si môžete poškodiť zrak
Začiatok prázdnin dovolenkovú sezónu odštartoval naplno. Nejedna rodina sa už chystá na dovolenku autom a otca či mamu čaká niekoľkohodinové šoférovanie vo dne i v noci.
Bezpečný dojazd do cieľa okrem iného závisí aj od zraku vodiča i jeho schopnosti zrak chrániť pred slnkom a udržiavať v dobrej kondícii v noci.
Odborníci varujú, že ochorením sivého zákalu trpí stále viac mladých ľudí. Ako si teda môžeme chrániť citlivé oči? Už dioptrické okuliare z obyčajného skla zachytávajú veľkú časť UV žiarenia. Asi pätina lúčov však nimi prenikne, preto by sme si mali zabezpečiť aj špeciálne slnečné okuliare. Nemali by na ne zabúdať ani tí, ktorí nosia kontaktné šošovky. Moderné šošovky síce majú UV filter, ten však zrak chráni len čiastočne.
Ako si vyberiete okuliare, ktoré sú nielen módne, ale aj odolné a budú dokonale chrániť váš zrak? V prvom rade zamerajte svoju pozornosť na kvalitu UV filtra a tiež na ich odolnosť proti mechanickému poškodeniu. Preto si ich nenakupujte v tržniciach, v supermarketoch, ale v optike alebo v značkových športových predajniach. Pri výbere okuliarov si na priloženej visačke zistite stupeň ochrany proti UV žiareniu.