Výstavu Metro možno navštíviť do 1. augusta, od stredy do nedele v čase od 12.00 do 19.00 h. FOTO - SPACE
výstava Metro v bratislavskej galérii s pôvodným názvom Priestor.
Obyvateľom Bratislavy sa tak splnil sen, ktorý inak asi ešte dlho nebude skutočnosťou - v hlavnom meste je prvá stanica metra. Zároveň sa moderné umenie dostáva bližšie k ľuďom.
"Kurátori vo svete hľadajú rôzne témy, s ktorými oslovujú umelcov na spoločné výstavy, my sme našli tému metro. Veď aj vstup do našej galérie pripomína vchod do podzemnej stanice," hovorí kurátor galérie Space Juraj Čarný.
Takáto jednoznačná téma umožnila umelcom zo Slovenska, Čiech, Poľska a Maďarska pohrať sa s nápadmi. Nad galériou stojí dokonale uštrikovaná zastávka autobusu. V podzemí sú automaty na lístky, svetelné informačné tabule, ktoré hrozia cestujúcim hlbokými pravdami, krtkovia, priam ‚Krtečkovia' z rozprávky. Na videu si môžeme vybrať, do vnútra ktorého svetového metra sa pozrieme - na unavených uzimených Moskovčanov, či iných duchom neprítomných pasažierov. V metre hrajú newyorské kapely a o každodenných banalitách vypovedajú náhodní ľudia. Na stene visí digitálny print, známy plán londýnskeho metra s traťami umelcov, filozofov či pophviezd od britského umelca Simona Petersona. Obraz zapožičala Saatchi Gallery.
V tomto medzinárodnom kontexte nie je divné, že z galérie Priestor sa stala počas osláv päťročného fungovania galéria Space. "Aj keď galérií s podobným názvom je vo svete viac, rozhodol som sa pre Space, lebo dve tretiny našej výstavnej činnosti robíme v zahraničí, a tam peknému slovu Priestor nerozumejú," vysvetľuje Juraj Čarný.
Svojich umelcov galéria Space zastupuje na medzinárodných umeleckých veľtrhoch alebo na zahraničných výstavách. Na Slovensku nie je veľa súkromných galérií, ktoré by zastupovali súčasných umelcov, ani staršiu a strednú generáciu. Preto je počin Spaceu ojedinelý. "Uvažoval som, či by galéria mala byť súkromnou, alebo projektovou. No keďže tu neexistuje trh so súčasným umením, rozhodol som sa viesť ju ako projektovú galériu." Všetky výstavy sú nekomerčné projekty, ale, slovami kurátora, ak chceme, aby tu trh s umením vznikol, treba ho vytvoriť. "Rozhodli sme sa teda užšie spolupracovať s niektorými umelcami, snažíme sa ich zastupovať," hovorí o menách ako Erik Binder, Marko Blažo, Marek Kvetán, Dušan Zahoranský a iní.
"Sú to umelci, ktorých považujem za najdôležitejších, najzaujímavejších a najexportovateľnejších na Slovensku." Ak by existovali investičné peniaze, dalo by sa s nimi urobiť to, čo urobil mecenáš Saatchi s novou britskou vlnou - investovali do tvorby mladých umelcov, tým stúpla ich trhová hodnota a začali sa dobre predávať. Galéria Space namiesto toho stavia na medzinárodných kontaktoch a možnosti pravidelne vystavovať. Ani to nie je málo.
DENISA VOLOŠČUKOVÁ