BRATISLAVA - Časť HZDS si želá, aby dve najsilnejšie opozičné strany Smer a HZDS dôslednejšie spolupracovali v parlamente a urovnali problémové vzťahy svojich lídrov - Roberta Fica a Vladimíra Mečiara. "Sú to politici, ktorí majú svoju úroveň. Ak pôjde o záujem Slovenska, nikdy nebude problém, aby sa dohodli," povedal poslanec HZDS Viliam Soboňa.
V HZDS je skupina ľudí, ktorá je výrazne naklonená úzkej spolupráci so Smerom, sú však aj názorové prúdy, ktoré sú neutrálne alebo až zdržanlivé.
Komplikované vzťahy Smeru a HZDS sa naposledy prejavili pri nedávnych prezidentských voľbách. HZDS hovorilo doslova o agresívnej Ficovej podpore pre Ivana Gašparoviča, ktorý kandidoval proti svojmu bývalému straníckemu šéfovi Mečiarovi.
Podpredseda HZDS Viliam Veteška povedal, že dôležitejší ako osobné vzťahy politikov je program strán a že tam nemá obavy na zbližovanie názorov opozície. Voličská základňa HZDS podľa neho očakáva od strany "väčšiu opozičnú politiku".
Ďalší podpredseda HZDS Ján Kovarčík len stroho podotkol, že strana bude spolupracovať s takými partnermi, ktorí sú ochotní stabilizovať politickú scénu.
Soboňa v televízii Markíza povedal, že "treba skutočne odhaliť, aký je stav v parlamente". Ako to chce HZDS urobiť, nepovedal. Podľa zistení SME môže koalícia čeliť napríklad obštrukciám.
Opozícia však bude úspešná, len ak bude spolupracovať s nezávislými poslancami. Predsedníčka SF Zuzana Martináková hovorí, že len blokovanie legislatívneho procesu z politických dôvodov by nebolo dobré. Myslí si však, že s opozíciou by sa dokázali zhodnúť na návrhoch, ako je kontrola moci či dosahy reforiem.
Nezávislý poslanec Miroslav Abelovský zámery HZDS zhodnotil ako novú ofenzívu. "V tomto parlamente každý vie, kto za koho kope. A že by bolo treba robiť nejakú inventúru? Myslím si, že nie," povedal. Nevylúčil, že niektoré vládne zámery nemusia v parlamente prejsť, ale podľa neho je zjavné, že o vládnej väčšine rozhodujú dva, tri hlasy.
(sp)
Fico: Natočme kanóny na Dzurindu
O vzťahoch v opozícii sme hovorili so šéfom Smeru ROBERTOM FICOM.
Čo hovoríte na ideu zbližovania HZDS a Smeru?
"Ak je tu záujem, aby opozícia prinajmenšom koordinovanejšie pôsobila proti pravicovej politike Dzurindu, môžeme to len privítať. Prichádza na naše slová, že nemá význam, aby opozícia stála proti sebe."
Opozícia sa aj o to pokúsila, ale zastavilo sa to na vzťahoch medzi vami a Vladimírom Mečiarom. Nie?
"Nie je to celkom tak. Počuli ste odo mňa na pána Mečiara alebo HZDS nejaké vyjadrenia? Odporúčam, že bez nejakého vzájomného obviňovania natočíme kanóny na vládu Mikuláša Dzurindu."
Niekoľkokrát ste predsa obvinili HZDS, že hlasuje s koalíciou.
"Vnímam HZDS ako opozičný subjekt. Je to bežný posun v správaní opozičných strán."
Predpokladáte, že sa vám podarí ukázať vláde, kto má v parlamente väčšinu?
"Pri kupovaní poslancov to je veľmi ťažké. Myslím si, že niektorí nezávislí poslanci budú spolupracovať s vládou, čo významne skomplikuje život do budúcnosti. Musíme sa uspokojiť, že voľby budú v roku 2006, lebo cez nezávislých poslancov si Dzurinda dokáže udržiavať akú-takú kontrolu nad parlamentom."
Ako sa pozeráte aj na dlhodobejšie snahy HZDS, aby ste mohli spoločne utvoriť vládu po voľbách?
"Neviem, čo bude po voľbách. Veď pán Dzurinda otvorene podporil pána Mečiara za prezidenta. Ak teda neprekáža na tej strane, prečo by mal prekážať inde. Vidím, že politika vôbec nie je o hodnotách, je o záujmoch, a preto sú dnes aj nemožné veci zrazu možné. Pozrime sa na Kaddáfího. Počkám si, ako rozhodnú voliči." (sp)