Rozhodnutím bývalého ministra zdravotníctva Tibora Šagáta z roku 1999 sa právnym nástupcom Perspektívy stala Všeobecná. Peniaze, ktoré mala Perspektíva vyplácať nemocniciam, lekárňam a neštátnym lekárom, tí po rozhodnutí súdu v roku 2001 začali vymáhať od Všeobecnej. Urobili to tak, že vyzvali na zaplatenie firmy, ktoré jej dlhovali. Firmy svoje záväzky splatili - mal by tak byť splatený aj ich dlh voči Všeobecnej.
Ďalší minister Roman Kováč však v roku 2002 vydal iné rozhodnutie, podľa ktorého nie je Všeobecná právnym nástupcom Perspektívy. Poisťovňa začala tvrdiť, že peniaze nemá a začala firmám, ktoré už raz platili, rozposielať platobné výmery, aby platili znova.
"Podľa ministerstva spravodlivosti je tento spôsob vydávania platobných výmerov nezákonný i z toho dôvodu, že pohľadávka zanikla a exekúcie prebehli v súlade so zákonom," informoval hovorca ministerstva spravodlivosti Richard Fides. Ministerstvo je presvedčené, že ak bude poisťovňa pokračovať vo vymáhaní, môže ísť o bezdôvodné obohacovanie.
Hovorca Všeobecnej Milan Velecký to spochybňuje. Pripomína, že poisťovňa už v roku 2001 firmy vyzývala, aby "exekučné príkazy nerešpektovali, pretože neboli vydané v súlade so zákonom, alebo aby sumu nezaplatili exekútorovi, ale do súdneho depozitu". Peniaze sa tak mali dostať až do rúk toho subjektu, ktorému dá súd za pravdu.
Nezachovala sa tak napríklad Slovenská sporiteľňa. Jej hovorkyňa Eva Güttlerová tvrdí, že ešte nie je rozhodnuté, či firma bude opäť platiť. "Stále k tomu nemáme definitívne stanovisko právnikov," vraví.
Ministerstvo má informácie, že Všeobecná začne s firmami individuálne rokovať. "Ak preukážu, že zaplatili, mala by to poisťovňa rešpektovať a individuálne s nimi riešiť," potvrdila hovorkyňa Radoslava Miklášová.
Fides potvrdil, že ministerstvá zdravotníctva, spravodlivosti a financií sa dohodli, že by sa ďalšie platové výmery nemali vydávať a už vydané sa majú zrušiť. Súhlasiť však musí aj dozorná rada Všeobecnej.
(rp)