BRATISLAVA, LAUSANNE - Olympijským šampiónom sa stal hriešnik. Taká je zostručnená podoba rozsudku, ktorý vyniesol Športový arbitrážny dvor v Lausanne v dopingovej kauze Jeroma Younga starej päť rokov. V dôsledku neho sa budú meniť aj výsledkové listiny poslednej olympiády.
Jamajský rodák žije v Hartforde a už takmer desať rokov má americké občianstvo. Pred štyrmi rokmi na hrách v Sydney pomohol štafete Spojených štátov k postupu do semifinále aj finále 4x400 m. V ňom už nenastúpil. Amerika si napriek tomu zrejme bude musieť odpísať jednu zo štyridsiatich zlatých, ktoré v Austrálii získala. A z päťnásobného olympijského šampióna Michaela Johnsona, ktorý v štvrtkárskej štafete získal poslednú zlatú svojej skvostnej kariéry, sa stane "iba" štvornásobný.
Pred piatimi rokmi, v júni 1999, zistili Youngovi v moči metabolity anabolického steroidu nandrolón. Hrozil mu dvojročný dištanc. Odvolal sa však a prípad sa zamietol pod koberec, ako to vtedy bolo v americkej atletike bežné. Mohol štartovať na olympijskej kvalifikácii a potom aj na olympiáde 2000. Keď sa však Young vlani v Paríži ako sólista stal svetovým šampiónom na 400 m, vytiahol kauzu na svetlo denník Los Angeles Times. Ako výkričnú zo série ututlaných v americkej atletike.
Prešetriť ju vyzval predseda Medzinárodného olympijského výboru Jacques Rogge. Po ňom aj šéfovia svetovej atletiky. Tí sa od kongresu IAAF v roku 2001 musia pri zmenách starších rozhodnutí riadiť verdiktmi svetovej športovej arbitráže.
Trio sudcov lausannského tribunálu rozhodlo, že Young mal mať v období od 26. júna 1999 do 25. júna 2001 dištanc. "Dôsledkom verdiktu je, že v tomto období vrátane olympiády v Sydney nebol spôsobilý súťažiť," konštatuje rozsudok, proti ktorému na športovej pôde neexistuje odvolanie.
"Som sklamaný rozhodnutím," odkázal Young cez svojho advokáta. "Myslím si, že verdikt je principiálne neférový." Výkonný šéf olympijského výboru USA Jim Scherr však podľa agentúry AP oznámil, že ho bude rešpektovať. Súdne trovy vraj vyšli na 7900 dolárov.
Šéf svetovej atletiky Lamine Diack, ktorého citujú francúzske médiá, deklaroval spokojnosť, že sa uzatvára stará kauza: ,,Pre našu federáciu je dôležité dokázať, že dopingové priestupky, kedykoľvek objasnené, možno sankcionovať v súlade s našimi pravidlami." Výrok predznamenáva to, čo zrejme bude nasledovať na zasadaniach IAAF a MOV v Aténach tesne pred začiatkom OH. Zlaté medaily sydneyských hier 2000 v behu 4x400 m získajú Nigérijčania, strieborné Jamajčania a bronzové Bahamčania. (mo)
Youngov prípad
jún 1999: Jerome Young mal pozitívny test na nandrolón
apríl 2000: americký atletický zväz mu zastavil činnosť
júl 2000: odvolacia komisia zväzu zrušila pôvodný verdikt
september 2000: Young bežal na OH v rozbehu a v semifinále 4x400 m v štafete USA, ktorá neskôr vo finále získala zlaté medaily
august 2000: Young sa stal v Paríži majstrom sveta na 400 m, vzápätí denník Los Angeles Times informoval, že v roku 1999 mal pozitívny dopingový test
február 2004: americký zväz v liste národnému olympijskému výboru USA priznal existenciu Youngovej pozitívnej skúšky
jún 2004: Športový arbitrážny dvor v Lausanne uznal Younga za vinného