FOTO - REUTERS
Saddám Husajn sa včera dozvedel, že stratil štatút vojnového zajatca a stal sa mužom podozrivým z genocídy, zločinov proti ľudskosti, použitia chemických zbraní a ďalších zločinov. Ak mu preukážu vinu, hrozí mu trest smrti. Obnovenie tohto trestu bolo jedným z prvých krokov irackej vlády, ktorá prevzala moc v pondelok. Smrť predpovedajú irackí politici a niekoľko dní po jeho dolapení v decembri 2003 sa za ňu vyslovil aj americký prezident George Bush.
Súd
Dnes sa má Saddám objaviť pred súdom. V priamom prenose si vypočuje obžalobu. Iračania ho uvidia prvýkrát odvtedy, ako ho z "pavúčej diery" vytiahli americkí vojaci. Včera, keď mu oznamovali, aby sa pripravil na súd, sa vraj chvel.
Saddám dostane to, čo sa mnohým Iračanom za jeho vlády nepodarilo - právo na obhajobu. "Ak na to nemá, právnika mu zaplatíme," tvrdí iracký premiér Ajád Aláví.
Na jeho obhajobe však už pracuje medzinárodný tím, ktorý najali jeho dcéry. Sú v ňom arabskí, ale aj európski či americkí právnici. Hlavným argumentom obhajoby bude zrejme fakt, že o mnohých činoch Saddáma neexistujú písomné dôkazy. Diktátor sa prísne vyhýbal podpisovaniu dokumentov, takže to, že napríklad nariadil chemický útok na Kurdov, sa bude ťažko dokazovať.
Čas nehrá rolu
Práve vyšetrovanie môže byť problematické. Podľa právnych expertov nemajú Iračania vyšetrovacie kapacity.
"V mnohých prípadoch máme len všeobecné informácie. Napríklad nevieme, koľko ľudí skutočne zomrelo pri chemickom útoku na Halabdžu, ani to, ktorá jednotka bola za to zodpovedná," hovorí predseda špeciálneho tribunálu, ktorý bude súdiť Saddáma, Sálim Šalabí.
Aj z tohto dôvodu sa procesy so Saddámom a jeho ľuďmi nezačnú skôr ako na začiatku budúceho roka. Saddám vraj nebude medzi prvými: sudcovia najskôr musia prejsť 30 ton spisov. Iračania však hovoria, že časové hľadisko pre nich nie je podstatné.
Ako sa zachová?
Podobne ako v prípade Slobodana Miloševiča aj v prípade Saddáma hrozí, že celý proces sa zvrhne na politickú show a jeho obhajcovia si na lavicu svedkov budú chcieť pozvať Georgea Busha či Tonyho Blaira. Iračania to však nepripúšťajú. "Bude sa o to snažiť, ale my to nedovolíme," povedal Muwafak Rubája - iracký národný bezpečnostný poradca.
Saddámovi vyšetrovatelia však hovoria, že bývalý iracký prezident doteraz veľmi nespolupracoval ani sa nebránil. Ako sa zachová na súde, sa však nedá predpovedať. Hlavne ak vie, že mu hrozí smrť.
Bezpečnosť a nezávislosť
Problematické bude aj zaistenie bezpečnosti počas procesu. Doteraz v Iraku neexistuje väznica s vysokým stupňom ochrany väzňov. Aj preto Saddáma ešte stále držia v americkej väznici, pravdepodobne na letisku v Bagdade.
Niektorí právnici majú tiež pochybnosti, či bude tribunál, ktorý vyberú, zaplatia a vyškolia Američania, skutočne nezávislý.
Tribunál sa chce vyhnúť podozreniam zo zaujatosti či pomstychtivosti tým, že celý proces sa bude vysielať v televízii.