Euroskeptici si získavajú stále väčšiu pozornosť. Na archívnej snímke jeden zo šéfov nového poslaneckého klubu Nigel Farage (v strede) z britskej Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP). FOTO - REUTERS
Obavy pozorovateľov sa napĺňajú: hlas euroskeptikov bude v novom Európskom parlamente silnejší. V utorok vznikol nový politický klub, ktorý bude mať viac poslancov než doterajšie euroskeptické frakcie. A toto číslo nemusí byť posledné, pretože skupina chce osloviť ďalších.
Podľa internetového serveru Euobserver bude Nezávislosť a demokraciu reprezentovať v 732-člennom europarlamente 31 europoslancov zo šiestich krajín. Je to viac, než 18 poslancov doteraz najsilnejšej euroskeptickej frakcie Európa demokratická a rôznorodá, i viac než má 27-členná Únia pre Európu národov, známa svojimi kritickými názormi.
Hrozivejší ako počet je však cieľ novej skupiny: rôznorodé skupiny spája nesúhlas s nedávno dohodnutým textom európskej ústavy. Chcú zabrániť, aby bola ústava ratifikovaná.
Nová skupina zjednotila kritikov únie s úplne opačnými spôsobmi riešenia. Modernejšie krídlo, kam patria dánski, švédski, francúzski a holandskí euroskeptici, proti únii bojuje, ale vystúpiť z nej nechce.
Radikálnejšie krídlo, naopak, postavilo svoju politickú agendu na vystúpení z únie: sem patrí známa britská Strana nezávislosti Spojeného kráľovstva a nováčik - nacionalistická Liga poľských rodín.
Členov skupiny tieto rozdiely nerušia. Majú silný tmel. "Boj proti európskej ústave je to, čo túto skupinu spája," povedal podľa Euobserver jeden z dvoch predsedov nového zoskupenia Jens Peter Bonde, známy dánsky eurokritik, ktorý doteraz viedol euroskeptikov z frakcie Európa demokratická a rôznorodá. Spolu s ním bude skupine predsedať Brit Nigel Farage zo strany nezávislosti: "Chceme rovnakú vec. Len máme iné spôsoby, ako ju uskutočniť."
Prvým neúspechom nového zoskupenia je Paul van Buitenen. Známy holandský eurokritik, ktorý v roku 1999 prispel svojimi odhaleniami k pádu Európskej komisie Jacqua Santera, vstup do Nezávislosti a demokracie odmietol. Chystá sa pridať k európskym zeleným.
Bez ohľadu na zanedbateľný počet kresiel v europarlamente bude Nezávislosť a demokraciu počuť častejšie, než by to bolo milé. Európska zmluva sa počas nasledujúcich dvoch rokov stane témou, na ktorej si euroskeptici vybudujú kariéru.
Vo väčšine krajín odkiaľ pochádzajú, referendum o európskej ústave bude - ako v prípade Veľkej Británie, či Dánska, alebo sa k jeho vypísaniu schyľuje - Holandsko, Poľsko, Francúzsko. Nedávne voľby do Európskeho parlamentu pritom ukázali, že k urnám určite prídu kritici a odporcovia európskej integrácie.
Nová európska zmluva hovorí, že ak do dvoch rokov päť z 25 členských krajín ústavu neratifikuje, musia najvyšší predstavitelia únie rozhodnúť čo ďalej. A krajnou možnosťou je, že sa zmluva opäť otvorí a rokovania sa začnú od začiatku.
To je vidina, ktorá bude pre euroskeptikov veľkou motiváciou. Tón bude musieť pritvrdiť celý europarlament.
Autor: MIRIAM ZSILLEOVÁ