"Plán vraždy vznikol v kanceláriách ruských tajných služieb v Moskve," vyhlásil včera pri čítaní rozsudku sudca Ibrahim al-Nisf a dodal, že vyšetrovanie dokázalo, že príkaz na akciu dalo najvyššie vedenie Ruska.
Odsúdení Anatolij Belaškov a Vasilij Bogačev sú špióni, čo predtým priznala aj Moskva. Oficiálne mali v Katare "plniť úlohy analytického charakteru v rámci boja proti terorizmu".
K atentátu na Jandarbijeva sa najskôr priznali, neskôr tvrdili, že priznanie bolo vynútené mučením. Podľa písomnej správy ruského konzulátu v Katare obaja zatknutí nesmeli prvé tri dni spať. "Pri výsluchoch ich bili, ale snažili sa, aby na tele nezostali stopy," píše sa v dokumente. Ruské ministerstvo zahraničia trvá na tom, že medzi ich úlohy atentát nepatril a že podobnú prax tajné služby opustili už v 50. rokoch.
Obhajoba považuje za svoj najväčší úspech, že sa jej podarilo odvrátiť trest smrti. Doživotie v katarskej praxi znamená 25 rokov väzenia. Proti rozsudku sa Rusi odvolajú a vzhľadom na závažnosť prípadu ho môže zrušiť aj katarský emir. Moskva dúfa, že v záujme rusko-katarských vzťahov oboch mužov omilostia.
Básnik Jandarbijev bol krátko čečenským prezidentom v 90. rokoch. Neskôr utiekol do Kataru a snažil sa odtiaľ finančne podporovať čečenskú gerilu. Moskva tvrdí, že odtiaľ organizoval teroristický útok na moskovské divadlo na Dubrovke v roku 2002.