Palestínske deti sa hrajú pri základoch bariéry pri dedine Bidu neďaleko Jeruzalema. Aj pre výhrady jej obyvateľov Najvyšší súd rozhodol o presunutí trasy bariéry. FOTO - ČTK/AP
Ide o prvé rozhodnutie takéhoto druhu. Ministerstvo obrany, ktoré výstavbu bariéry koordinuje, vyhlásilo, že ho bude rešpektovať.
Sľúbilo, že zbúra už postavené aj rozostavané časti múru a terén uvedie do pôvodného stavu. Znamená to, že práce na bariére v jeruzalemskej oblasti budú meškať minimálne niekoľko mesiacov, pretože sa musia vypracovať nové plány.
Najvyšší súd svoj výrok odôvodnil tým, že plánovaná trasa bariéry výrazne obmedzuje slobodu pohybu Palestínčanov z dedín pri Jeruzaleme: oddeľuje ich od ich pôdy a bráni ich deťom dochádzať do škôl, čím sa znižuje kvalita ich života.
Súd si myslí, že aj keď je alternatívna trasa bariéry menej bezpečná, malo by sa vziať do úvahy, že umožní 35 tisícom Palestínčanov slobodný pohyb. Bezpečnostný zdroj citovaný v denníku Haarec však tvrdí, že nová trasa spôsobí obrovské škody. Múr má podľa Izraela zabrániť prenikaniu samovražedných útočníkov z palestínskych území.
Výrok súdu privítali zástupcovia palestínskych dedín aj predstavitelia ľavicových skupín, ktorí výstavbu bariéry napadli. Zmeny v trase bariéry pre humanitárne dôvody sa už robili, teraz však ide o 30-kilometrový úsek vo veľmi citlivej zóne Jeruzalema, ktorý je najčastejším terčom samovražedných útočníkov. V okolí Jeruzalema je však najhustejšia koncentrácia Palestínčanov, ale aj Arabov s izraelským občianstvom.
Súd veľmi jasne povedal, že bariéra, ktorou sa Izrael oddeľuje od západného brehu, nie je politická, ale bezpečnostná záležitosť. "Znamená to, že Najvyšší súd považuje bariéru za legitímny nástroj obrany," vysvetlil minister spravodlivosti Tommy Lapid.
Rozhodnutie Najvyššieho súdu prišlo niekoľko dní predtým, ako Medzinárodný súdny dvor v Haagu vydá svoje stanovisko k legálnosti izraelskej bezpečnostnej bariéry. Na rozdiel od rozhodnutia Najvyššieho súdu však nie je záväzné. Navyše Izrael, Spojené štáty a Európska únia si myslia, že súd nemá právo v tejto veci rozhodnúť.
Právnici oslovení denníkom Maariv nechceli predpovedať, či včerajšie rozhodnutie Najvyššieho súdu ovplyvní stanovisko haagskeho súdu. Skôr sa domnievajú, že môže slúžiť ako precedens v prípadoch, keď budú spochybňované ďalšie časti bariéry.
JANA MIKUŠOVÁ