Dominika škola nechcela prijať

Hoci povinná školská dochádzka sa týka aj hendikepovaných detí a ich rodičia majú zákonné právo si pre ne vybrať špeciálnu alebo bežnú školu, v praxi to je inak.

Rodičia prváka Dominika s Downovým syndrómom sa rozhodli pre bežnú školu, lebo mali zážitok z talianskej školy, kde do bežnej triedy chodil chlapec s rovnakou chorobou. "Videli sme, aký pozitívny vplyv to má aj na ostatné deti," hovorí Eva Kovárová, Dominikova mama.

Pol roka hľadali ochotnú základnú školu a absolvovali "veľa nepríjemných zážitkov". Dominika nakoniec vo februári prijala škola neďaleko od ich bydliska - ZŠ Komenského v Karlovej Vsi v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Minulý týždeň však riaditeľka školy Katarína Dutková svoje rozhodnutie zrušila. Rodičia musia hľadať náhradnú školu, ale práve sa končí školský rok a zohnať ju počas prázdnin pre mentálne postihnutého chlapca je takmer nemožné.

SkryťVypnúť reklamu

Dutkovú situácia mrzí, ale pre svoje rozhodnutie má viacero dôvodov. "Dieťa sme dodnes nevideli. Matka ho na zápis nepriviedla, vraj je chorý." Škola nemala lekársky záznam, ale vraj zistila, že postihnutie je ťažšie, než uvádzala matka.

Napriek tomu ešte stále chlapca chceli prijať, lebo sa chystali otvoriť dve prvé triedy s nižším počtom detí. "V apríli sme sa však dozvedeli, že naša škola sa bude zlučovať so susediacou školou," povedala Dutková. Tá už Dominika prijať nemôže, "pretože má plné triedy".

Viera Rosinová z ministerstva školstva stanovisko školy chápe. "Ak by mu nevedeli zabezpečiť podmienky na integráciu, mohli by mať problémy," povedala.

Právo riaditeľky zrušiť pôvodného rozhodnutie potvrdil aj hlavný školský inšpektor Vladislav Rosa. Upozorňuje však, že by mohlo "ísť o ďalšiu ukážku toho, že štát nezabezpečuje povinné plnenie školskej dochádzky".

SkryťVypnúť reklamu

Rozhodnutie riaditeľky môže zmeniť zriaďovateľ školy, teda starosta mestskej časti Bratislava 4 Bystrík Hollý. Jeho stanovisko sme však nezískali, pretože je na dvojtýždňovej dovolenke.

Dominikovi rodičia chcú, aby ich dieťa bolo integrované, ako je bežné vo vyspelých štátoch. Neprijatie dieťaťa považujú za diskrimináciu a segregáciu.

Dutková hovorí, že chlapca je možné na nástupnícku školu prijať, ale rodičia musia "priniesť odbornú dokumentáciu" a zabezpečiť odporúčanie odborníkov. "A mal by mať osobného asistenta," dodala. (sr)

Čo by ste mali vedieť

Rodičia detí majú právo vybrať si školu, akú chcú: špeciálnu alebo bežnú. Povinnosť dieťa prijať má však len škola, v ktorej školskom obvode žiak býva.

V prípade, že ide o žiaka so špeciálnopedagogickými potrebami, nemusí ho prijať ani škola v školskom obvode, ak na integráciu nemá utvorené podmienky, čo vlastne odporuje právu rodičov na výber školy. (Napríklad v Taliansku boli špeciálne školy zrušené a hendikepovaných žiakov musí prijať škola, ktorú si rodičia vyberú - a musí pre nich utvoriť podmienky.)

SkryťVypnúť reklamu

K integrácii žiaka v bežnej škole treba priložiť potvrdenie zo špeciálnopedagogickej poradne, utvoriť mu individuálny vzdelávací plán a zabezpečiť pre neho špeciálneho pedagóga alebo spolupracovať so špeciálnopedagogickou poradňou.

V pedagogicko-organizačných pokynoch pre školy sa neodporúča integrované vzdelávanie žiakov so stredným a ťažkým stupňom mentálneho postihnutia v štandardnej triede, ak škola nemôže zabezpečiť odborný prístup špeciálneho pedagóga.

Na žiaka integrovaného v bežnej škole dostane riaditeľ 2,5-násobok normatívu.

O prijatí/neprijatí žiaka rozhoduje riaditeľ školy. (sr)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 529
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 193
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 702
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 874
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 968
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 790
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 797
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 472
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu