BRATISLAVA - Centrálna banka sa včera znova pokúsila zastaviť silnejúcu korunu. Banková rada NBS dopoludnia rozhodla o znížení kľúčových úrokových sadzieb, aby v očiach investorov znížila atraktivitu meny. Kurz sa na chvíľu zakolísal, o pár hodín neskôr sa koruna vrátila na cestu zhodnocovania.
Hneď ráno začala koruna strácať na sile a jej kurz sa dostal nad 40 korún za euro. "Niektorí obchodníci sa báli zníženia úrokov až o sto bázických bodov (o percento)," opisuje včerajší začiatok dňa na devízovom trhu obchodník Slovenskej sporiteľne Juraj Zabadal. Nervozitu na trhu prerušilo oznámenie NBS, že znížila sadzby o 50 bázických bodov. "Zníženie sme po posledných vyjadreniach guvernéra NBS čakali. Otázne bolo o koľko," povedal Zabadal.
Obchodníci tvrdia, že ak by to bolo o menej ako o 50 bodov, kurzom by to nepohlo. "Nakoniec sa ukázalo, že na zastavenie silnejúcej koruny nestačilo ani 50 bodov," hovorí Zabadal. Ihneď po znížení úrokov koruna síce stratila päť halierov, no vzápätí na trhu prevážil záujem o koruny a mena tak na jednom eure získala 20 halierov.
Centrálna banka považuje zhodnocovanie koruny za príliš prudké. Včerajšie zníženie úrokov bolo tento rok už tretím v poradí. "Počas mája začali v oblasti výmenného kurzu opätovne vznikať tlaky na jeho pokles," odôvodnil krok NBS jej guvernér Marián Jusko.
Banka proti silnej korune v uplynulých týždňoch nebojovala znižovaním sadzieb, ale tým, že na medzibankovom trhu zámerne nechávala prebytok peňazí, aby úroky medzi obchodujúcimi bankami samovoľne klesli. "Ponechanie prebytočnej likvidity v bankovom sektore malo signalizovať, že dynamika zhodnocovania meny začala nadobúdať príliš rýchle tempo a nebola v súlade s rovnovážnym vývojom výmenného kurzu," skonštatoval Jusko.
Boj NBS proti silnej korune pocítia občania v peňaženkách. "Podobne ako v predchádzajúcich dvoch prípadoch budú reagovať aj komerčné banky," myslí si ekonomický analytik Tatra banky Robert Prega. V priebehu niekoľkých týždňov sa dá podľa neho čakať, že banky znížia svoje úroky z vkladov aj úverov. "Už poskytnutých úverov s pevnou úrokovou sadzbou sa to nedotkne, ale klesnú úroky z tých pôžičiek, ktorých sadzby sú pohyblivé v závislosti od kľúčových úrokov centrálnej banky," avizuje vplyv kroku NBS na reálny život Prega.
Podľa neho sa neustále znižovanie úrokov už začalo premietať do poklesu úspor v bankách a do väčšej obľuby alternatívnych investícií. "Rastú investície do podielových fondov, to by malo pokračovať," povedal Prega.