opatrenia alebo väčšie problémy nehrozia," vyhlásil. Všetky chýbajúce zákony by mali podľa neho prejsť rokovaním vlády do konca septembra.
"Je to viac-menej rozložené pre všetky ministerstvá," hovorí Csáky o zodpovednosti jednotlivých rezortov za meškanie. Ako príklad spomenul zákon o vodárňach a kanalizáciách, ktorý vraj mešká, lebo je veľmi komplikovaný, a navyše sa v tejto oblasti zmenili majetkoprávne vzťahy.
Štátna správa je na fungovanie v únii podľa Csákyho dobre pripravená. "Zdá sa, že naše štruktúry sú pripravené na plnenie tých úloh, ktoré nám vyplývajú z členstva v únii." Jedinou otvorenou otázkou zostáva parlamentný výbor pre európske záležitosti. Parlament si presadil, že výbor bude vláde predkladať záväzné stanoviská, ktorými by sa mali ministri pri rokovaniach v orgánoch únie riadiť. "Vláda má záujem, aby bol ten model funkčný, aby sme sa nestrápnili v Európe," hovorí Csáky. Privítal by, aby výbor považoval vládu za partnera. Vláda sa včera zaoberala aj materiálom o obsadzovaní úradníckych miest v orgánoch únie. "Slovensko dostalo 279 miest, ale tie sa zaplnia až do roku 2010," povedal minister zahraničia Eduard Kukan.
V dokumente sú informácie pre rezorty, ako majú postupovať pri výbere úradníkov do štruktúr v únii. Zaoberá sa aj pomocou uchádzačom o tieto miesta a tým, ako sa im budú "držať" miesta v štátnej správe, ak odídu do zahraničia na niekoľko rokov. "Aby sa mohli vrátiť späť, aby sa mohla zvyšovať úroveň štátnej služby."
(rp)