V Instanbule nevybuchovali len bomby, ale tureckí policajti museli bojovať aj s tisíckami demonštrantov. Po celý deň sa včera konali početné zhromaždenia odporcov globalizácie. FOTO TASR/EPA
Bomba vybuchla len pár hodín pred odletom amerického prezidenta Georgea Busha. V tom čase sa k letisku blížil aj slovenský premiér Mikuláš Dzurinda, o bombe nič nevedel.
Pri odlete jednotlivých delegácií vznikol chaos. Pred letiskovou budovou sa vytvoril veľký rad, v ktorom museli stáť novinári aj diplomati. Zmätok pokračoval aj pri presune do lietadla. Hoci prezidenti sú zvyknutí na pristavenú limuzínu, slovenský prezident Ivan Gašparovič išiel spolu s novinármi a delegáciou letiskovým autobusom. Ako sám povedal, "ponúkanú limuzínu som nechcel".
Hrozba výbuchov sprevádzala celý summit. Ešte pred začiatkom v Istanbule a Ankare zabili bomby štyroch ľudí. Všetci sa báli teroristov. "Už len jeden deň a všetko sa vráti do normálu," upokojoval sa v pondelok večer rozladený istanbulský taxikár v prázdnych uliciach starobylého mesta.
Summit sa konal v múzeu zbraní v európskej časti Istanbulu. Tisíce novinárov mali k dispozícii veľký stan s tradičným jedlom, ktoré v tureckom sede podávali mladé Turkyne v národných krojoch. Zdarma boli aj plechovky coca-coly, zmrzlina či cukrová vata. Všetko fungovalo bezchybne až na počítačový systém, ktorý miestami kolaboval kvôli vírusu. Vypustili ho čínski novinári.
V zakázanej zóne, ktorú polícia odrezala od okolitého sveta, to vyzeralo ako v inom meste. Nebavilo to ani politikov. Dzurindovi sa ani nechcelo behať. "Za každým tretím kríkom je policajt, ďalší je na každej budove, všetci majú samopaly. Nemal som z behu dobrý zážitok," povedal agentúre ČTK.
MICHAL FRIŠ, MATÚŠ KOSTOLNÝ, Istanbul