BRATISLAVA - Aj dva októbrové prípady, keď bol jeden vojak základnej služby na stráži zastrelený a druhý zranený, dávajú podľa ministra obrany Jozefa Stanka za pravdu prívržencom profesionalizácie armády. U profesionálov sa podľa neho bude dať ľahšie sledovať, či im nie je nebezpečné dať do rúk zbraň.
„Viaceré symptómy nasvedčujú tomu, že išlo o psychicky labilnejších jedincov, ktorí nezvládli situáciu po výcviku so zbraňou v ruke, so zbraňou nabitou ostrými nábojmi,“ povedal minister o mimoriadnych udalostiach. Podobne odpovedal i na otázku, či vojna robí z chlapca chlapa. Chlapom sa podľa neho možno stať i inde ako v armáde. „Fakt je ten, že mnohí chlapci prídu do armády a len tak zo žartu sa zastrelia na stráži.“
V Trebišove opustil strážiaci vojak stanovište a vyliezol na plot. Druhý vojak ho vyzval, aby zostal stáť, ale lezec ho z plota zastrelil. Po necelých dvoch týždňoch postrelili vojaka pri strážení muničného skladu v bratislavskej Rači. Podrobnosti armáda nezverejnila.
Veliteľ pozemných síl Jozef Blizman prikázal sprísniť výber strážiacich vojakov i nácvik strážnej služby. Veliteľom stráže má byť vždy profesionál. Vojaci, ktorí išli v Trebišove do stráže už na druhý deň po tragédii, mali na sebe nepriestrelné vesty. Náčelník generálneho štábu Milan Cerovský nariadil, aby sa až do úplnej profesionalizácie armády aj na odvodoch robili prísne psychologické vyšetrenia brancov.
Blizman svoju nespokojnosť s disciplínou netajil ani na inšpekcii pred veliteľmi útvarov z celého Slovenska. Podľa neho okrem hrubého porušenia predpisov zlyhali aj velitelia zodpovední za kontrolu.
Zástupca náčelníka generálneho štábu Milan Čmilanský má iný názor. Podľa neho veliteľ nemá možnosť zistiť, či je vojak psychicky spôsobilý narábať so zbraňou s ostrými nábojmi. „Vojakov sme poučili. Prvé, čo ich učíme, je nikdy nemier na človeka. Neposlúchnu. Ani na stráži nesmú mať náboj v nábojovej komore, len v zásobníku. Aby mohli vystreliť, musia zbraň proti predpisom natiahnuť. To znamená niekoľkonásobné porušenie predpisov.“ Okrem toho vojaci za pol roka nemali ani jeden disciplinárny priestupok a navyše boli kamaráti, tvrdí Čmilanský.
Velitelia sa bránia aj tým, že zažili na vojne synov, ktorí porušovali predpisy rovnako ako kedysi ich otcovia, ktorým tiež velili.
(fw)