V nedeľu popoludní mal prezident na úvod niekoľko bezproblémových stretnutí - s lotyšskou prezidentkou, rumunským, ani litovským prezidentom nenašli žiadne chúlostivé miesta. "Bolo to celkom fajn," zhodnotil svojich 9 stretnutí.
"Chýba len Chirac," vtipkoval na tlačovej besede premiér Mikuláš Dzurinda. V Bratislave sa chvíľu naozaj počítalo aj s možnosťou osobitného stretnutia s francúzskym prezidentom, z ktorého však zišlo.
Hoci je Gašparovič veľkým futbalovým fanúšikom, zápas Česka s Dánskom nevidel.

Večera, ktorú podával turecký prezident Ahmet Necdet Sezer, sa skončila až pred jedenástou. Prezident po nej išiel priamo do hotela Swissotel Bosporus a hneď si ľahol. K raňajkám dostával podklady k pondelňajšiemu programu. "Chytila ho mašinéria summitu," povedal jeden z jeho spolupracovníkov.
Ráno sa stretol so všetkými lídrami aliancie. Pri spoločných oficiálnych akciách a fotografovaní sa príliš nevzďaloval od Dzurindu a českých politikov - iných osobne nepoznal. "Premiér predstavil prezidenta Gašparoviča hlavám štátov a šéfom vlád, ktorých pozná z rôznych stretnutí, napríklad britskému premiérovi Blairovi, nemeckému kancelárovi Schröderovi či talianskemu premiérovi Berlusconimu," povedal Dzurindov hovorca Martin Maruška.
Na slávnostnej večeri sedel Gašparovič vedľa manželky amerického prezidenta Laury Bushovej, samozrejme, so svojím tlmočníkom. Preložil mu aj vety, v ktorých Bushová ukázala znalosť európskej histórie. Máte predsa s Turkami spoločnú históriu, povedala údajne prezidentovi.
"Urobil na mňa dobrý dojem," povedal o Gašparovičovom prvom vystúpení na svetovom fóre pre SME český premiér Vladimír Špidla. "Voľby sú tvrdé, a tie nepustia do takejto funkcie niekoho, kto nemá silu osobnosti." Prezidenta chválil aj Dzurinda. "Spolupracovalo sa mi s ním dobre. Teším sa na ďalšie podobné akcie."
Na druhej strane, ľudia z našej delegácie sa zhodli, že Gašparovič nemal veľa možností urobiť zásadnú chybu, keďže len "naskočil do rozbehnutého vlaku".
Prezident neponechal nič náhode. Slabú jazykovú pripravenosť vyvážil dôkladnou prípravou. Aby sa dostal do problematiky, prešiel sériou brífingov, medzi inými napríklad s americkým lobistom a poradcom slovenskej vlády pre NATO Paigom Reefom, našimi veľvyslancami v USA a v Bruseli. "Bolo to náročné - za dva týždne mu vyložiť celú problematiku NATO," povedal SME nemenovaný diplomat. "Bolo to však jednoduchšie ako s inými, pretože nie je presvedčený, že vie o zahraničnej politike všetko."
Na podvečernej tlačovke bol už Gašparovič viditeľne unavený, najmä v porovnaní so suverénne odpovedajúcim Dzurindom. Jeho reakcie boli podstatne kratšie, hovoril tichým hlasom. Na poslednú otázku o bilaterálnych stretnutiach si ani nedokázal pospomínať, s kým všetkým sa stretol. "Musím si to prejsť, bolo ich veľmi veľa," hovoril.
Keď sa ho spýtali, koho pozval na návštevu, odpovedal: "Lotyša." Problém bol len v tom, že sa stretol s prezidentkou Vairou Vike-Freibergovou. Po skončení tlačovky bolo Gašparoviča počuť, ako sa premiéra pýta: "Čo teraz? Kam ideme?"
Autor: MICHAL FRIŠ, IstanbulFoto - TASR