Na Slovensku dodnes školia zahraničných vojakov, ale už nie masovo ako za komunizmu. "Teraz boli napríklad v Liptovskom Mikuláši kariérne kurzy, vojaci sa naučili jazyk a niektorí pôsobili na Slovensku. Napríklad terajší francúzsky pridelenec obrany je absolvent ročného kurzu v Liptovskom Mikuláši," hovorí vojenský analytik ministerstva obrany Peter Švec.
Vojenský analytik Vladimír Kmec hovorí, že aktivít môže byť u nás dosť, ale veľa závisí od kapacity. "Máme najlepších ženistov, prinajmenšom v NATO, máme výborných chemikov, takže v tomto smere by sme mohli niečo ponúknuť." Tradícia školenia cudzích vojakov je podľa neho v Košiciach, v Liptovskom Mikuláši, do Kuchyne chodia lietať americkí a britskí piloti.
Na našich školách sú dnes ľudia z ázijských postsovietskych republík, ale vraj to nie je nič rozsiahle. Naša armáda by mohla školiť nielen dôstojníkov, ale aj nižšie vojenské hodnosti, okrem ženijných odborností by sme vedeli ponúknuť napríklad opravárenstvo, topografov.
Nie je vylúčené, že zo školení cudzích ženistov na naše ženijné stroje by mohli profitovať aj slovenské firmy, ktoré vyrábajú odmínovacie komplety. "Nie je to však primárny cieľ. Keď sa školilo v minulosti, väčšinou to bolo na techniku, ktorá sa u nás používala a malo to aj komerčné vplyvy. V Iraku ide skôr o vybudovanie novej armády a nového modernejšieho vojenského myslenia," hovorí Peter Švec.
(rf)