Pred štyrmi rokmi sa na majstrovstvách Európy v Holandsku a Belgicku prebojovali do semifinále domáci Holanďania, Portugalci, Francúzi a Taliani. Na tomto šampionáte sú medzi kvartetom najlepších len prvé dva z nich. Paradoxne tie, ktoré mali s postupom zo štvrťfinále najväčšie problémy a dosiahli ho zhodne až po jedenástkových nervákoch.
Suverénne najväčším prekvapením, a platí to aj v kontexte doterajšieho priebehu finálového turnaja, je vyradenie Francúzska. Obhajca titulu s unavenými a možno aj trochu premotivovanými hviezdami, predvádzal už v základnej skupine vlažný futbal a neodklonil sa od neho ani v k. o. súboji s húževnatými Grékmi.
Technikovi Zidanovi vyprchala tvorivá invencia rovnako ako celému Realu Madrid v tejto sezóne, Pires z londýnskeho Arsenalu bol v rozhodujúcej chvíli nečakane málo viditeľný, Trezeguet sa nepresadil v Juventuse Turín, nieto ešte v reprezentácii. Henry síce strelil dva góly, ale netradične ťažko sa dostával do šancí.
Tréner Santini sa bez ohľadu na dosiahnutý výsledok už pred turnajom dohodol na zmluve s anglickým Tottenhamom. Francúzska verejnosť i médiá spojili tento jeho krok s neúspešným vystúpením v Portugalsku a kritikou nešetrili. Teraz je otázkou, či mužstvo prevezme bývalý reprezentačný stredopoliar z Platiniho zlatej éry Jean Tigana a najmä, s kým bude pokračovať v tíme galského kohúta.
Grécke nadšenie vyšperkované taktickou disciplinovanosťou s rukopisom nemeckého kouča Otta Rehhagela slávi postupom do 'vyššej európskej spoločnosti' nevídaný, historický úspech. Charisteas a spol. mali podľa prognóz už dávno ležať na slnečných plážach a užívať si oddych. Namiesto toho sa desaťmiliónový grécky národ sympaticky naťahuje za finálovou účasťou. Ak niekto dokáže Balkáncov v kolektívnych športoch zdravo poblázniť a udrží ich povestný temperament na uzde, súperi to zvyčajne nemávajú ľahké.
Český futbalový rýchlik vedený skúseným stratégom i psychológom Karlom Brücknerom nabral správny smer. Jediné mužstvo, ktoré na podujatí ani raz nezaváhalo, pasujú odborníci pred semifinálovým programom za najväčšieho favorita na zisk titulu.
Nedvěd je nefalšovaným prototypom kapitána, ktorý opúšťa loď ako posledný. Pre úspech kolektívu je ochotný riskovať aj zranenie. Poborského cit pre loptu stále vyráža dych. Minimálne tak, ako na ME '96 v Anglicku, keď nezabudnuteľným oblúčikom za chrbát portugalského brankára Vitora Baiu pretlačil Čechov do semifinále. Defenzívny buldozér Galásek z Ajaxu síce naoko nevyčnieva, ale jeho deštrukciu si v českom tíme vysoko vážia.
Koller na hrote sklepáva vysoké lopty spoluhráčom ako asi nikto na svete. Baroš posiela do Liverpoolu novému trénerovi Benitezovi čoraz presvedčivejšie signály, že si miesto v základnej zostave "reds" zaslúži viac ako Heskey.
Analýza štvrťfinále
Portugalsko - Anglicko 2:2 na pokutové kopy 6:5
Francúzsko - Grécko 0:1
Švédsko - Holandsko 0:0 na pokutové kopy 4:5
Česko - Dánsko 3:0