"Je to víťazstvo spoločnej idey Srbska v Európe," povedal Tadič potom, čo získal 52,6 percenta hlasov, zatiaľ čo radikálny nacionalista Tomislav Nikolič dostal 45,9 percenta. Na štvrté prezidentské voľby za posledných 18 mesiacov prišlo 48 percent oprávnených voličov.
Kým Nikolič sa pokúšal uspieť s ideou "výnimočného národa", demokrat západného strihu Tadič obklopený srbskými športovými modlami - basketbalistom Vlade Divacom a futbalistom Savom Miloševičom - lákal voličov predovšetkým na výhody plynúce z otvorenia sa svetu. Podľa pozorovateľov si Srbov najviac získal prísľubom o zrúcaní časti vízových bariér, ktoré prakticky znemožňujú obyčajným Srbom vycestovať kamkoľvek na Západ.
Byť Srbom v Srbsku dnes vôbec nie je ľahké. Pocit izolácie v zjednocujúcej sa Európe ľudia vnímajú štyri roky potom ako zvrhli Slobodana Miloševiča stále ťažšie. Minulý týždeň sa Chorvátsko na summite Európskej únie dočkalo pozvánky na začatie prístupových rozhovorov.
A k tomuto cieľu smerovala aj šikovná Tadičova ponuka (na univerzite prednáša o reklame), ktorá je zmesou sľubov a plánov o Srbsku otvorenom Európe: hovorí o investoroch, ktorí pomôžu vyliečiť ekonomiku i obrovskú nezamestnanosť a Európe, ktorá si jednoduchšie vynúti i ďalšie reformy. Európska únia s výsledkom vyslovila spokojnosť.
Tadič sa považuje za pokračovateľa zavraždeného "mučeníka" Zorana Djindjiča. Absolvent psychológie pochádza z disidentskej rodiny. Do oficiálnej politiky vstúpil v roku 1990, keď si vybral Demokratickú stranu. V rokoch Miloševičovho režimu pôsobil v "tichej i hlasnej" parlamentnej opozícii, po jej páde sa stal ministrom telekomunikácií Djindjičovej vlády a neskôr veľmi úspešným ministrom obrany, ktorého ocenil aj Západ - začal vtedy so skutočnými reformami zrejme v najkonzervatívnejšom prostredí. Ocenili ho aj vojaci, keď nariadil dodávky lepšieho jedla a častejšie sprchovanie.
S proeurópskou kampaňou prešiel vo farbách Demokratickej strany prvým kolom prezidentských volieb a do druhého sa mu podarilo postaviť širšiu koalíciu proti Nikoličovi. Pozorovatelia varujú, že najväčšie nebezpečenstvo mu hrozí od premiéra slabej vlády Vojislava Koštunicu. Ak sa Tadičovi podarí upevniť si svoju pozíciu a nestane sa len symbolickou figúrkou s obmedzenými právomocami, má šancu Srbsku pomôcť aspoň sčasti, tak ako sľuboval.
(čtk, reuters) ,