Hoci iracký kabinet má podľa prieskumov pomerne vysokú podporu, včerajšiu udalosť považujú obyčajní ľudia len za kozmetickú úpravu. Problém vidia hlavne v tom, že aj premiéra Alávího vybrali Američania. "Aj tak sme šťastní, aspoň máme suverenitu," povedal šofér Mohammed Darádží.
Abbás Sásdi, predavač kníh, ktoré boli za Saddáma zakázané, však tvrdí: "Suverenita znamená, že si sami riadime vlastné veci a to sa nedeje."
Iračanov viac ako formálne odovzdanie moci trápi nedostatok pitnej vody, práce, elektriny, lúpeže a hlavne terorizmus. Až vtedy, keď sa nebudeme báť chodiť po uliciach, budeme slobodní, hovoria.
Veria však, že Aláví, ktorý vystupuje ako tvrdý chlap, im bezpečnosť zaručí. Boja sa však radikálov a kmeňových vodcov. "Tí hrajú svoje hry a všetko komplikujú," povedal AP Kemal Darwiš z Fondu pre ženy a deti.
Mnohí Iračania tiež chcú vedieť, čo bude so Saddámom a jeho vernými. Dúfajú, že neujde trestu. "Mali by ho sťať za to, čo urobil. Na druhej strane si hovorím, že by sa mohol vrátiť, lebo len on zvládne bezpečnostnú krízu," špekuloval Bagdadčan Akíl Kačim.
(mik, reuters)