Celý akt trval päť minút, krátko po ňom nasadol teraz už bývalý civilný správca Iraku Američan Paul Bremer do lietadla a odletel.
Takéto náhlivé odovzdanie moci prekvapilo novinárov a zrejme aj militantné skupiny, ktoré podľa pozorovateľov chceli 30. jún využiť na vystupňovanie teroru. Práve bezpečnostné dôvody viedli Američanov a irackú vládu k tomu, aby sa odovzdanie moci konalo predčasne.
Len pár hodín potom NATO na summite v Istanbule novej irackej vláde sľúbilo pomoc. Aliancia bude trénovať bezpečnostné jednotky.
Do akcie sa zapoja aj Slováci. Na rozdiel od Francúzov, či Nemcov, ktorí naďalej nechcú vstúpiť na územie Iraku, Bratislava neoficiálne naznačuje, že tam svojich vojakov vyšle.
"Určité možnosti tu vidím, ale nemáme zatiaľ konkrétnu predstavu," povedal minister obrany Juraj Liška. Podobne hovoril na summite aj premiér Mikuláš Dzurinda: "Čo bude Slovensko vládať, to urobí." Prezident Ivan Gašparovič zase pripomenul, že dvaja Slováci s podobnou úlohou už pôsobia v Jordánsku.
Naopak, česká delegácia má už jasno. Odstupujúci český premiér Vladimír Špidla vyhlásil, že Česko sa určite zúčastní.
Aj slovenská účasť však vyzerá pravdepodobne. "Bol by som prekvapený, keby sa Slovensko nezapojilo do výcviku irackých bezpečnostných síl," povedal veľvyslanec pri NATO Igor Slobodník. Práve veľvyslanci pri NATO návrh včerajšej dohody vypracovali.
Podľa jednej z verzií, o ktorej sa v diplomatických kruhoch uvažuje, by Slovensko neškolilo priamo radových vojakov či vojenských policajtov, pretože si to nemôžeme dovoliť.
Oveľa pravdepodobnejšie je, že budeme cvičiť školiteľov. "Pôjde o vybraných mladých dôstojníkov a poddôstojníkov, ktorí nie sú indoktrinovaní Saddámovým režimom," povedal SME jeden z diplomatov. Aj týmto spôsobom chce NATO vytvoriť z irackých vojakov armádu západného typu. Počet našich "inštruktorov" by bol relatívne malý, napríklad len 10-členný tím.
Uvažuje sa, že školiace úlohy by dostali aj ženisti, ktorí v NATO patria k špičke. "Irak potrebuje vycvičiť dobrých ženistov, pretože majú veľké územia zamínované."
Slovensko nemá podľa neoficiálnych správ politický problém s tým, aby školenie prebiehalo priamo v Iraku, ale s podmienkou, že miesto bude bezpečné. "Buďme trpezliví," odpovedal včera premiér na otázku miesta.
Český premiér Špidla povedal, že by uprednostnil domáce prostredie, ale nevylúčil ani Irak alebo iné štáty. Podľa generálneho tajomníka aliancie Jaapa de Hoopa Scheffera sa výcvik môže odohrávať v Iraku aj mimo neho.
Dohoda aliancie o pomoci Iraku je podľa väčšiny predstaviteľov úspechom a dôkazom, že spojenci prekonali spory okolo vojny v Iraku. Ešte včera sa však ukázalo, že to tak celkom nie je. Francúzsky prezident Jacques Chirac povedal, že Francúzi do Iraku nepôjdu a nemalo by to urobiť ani NATO ako organizácia.
Postoj Paríža je dôkazom, že príliš nekonkrétna formulácia dohody umožňuje jej dva výklady: podľa Scheffera, amerického prezidenta Busha, britského premiéra Tonyho Blaira či premiéra Dzurindu sa aliancia rozhodla prvý raz vstúpiť do Iraku. Podľa Francúzov a Nemcov pomoc naďalej zostáva na slobodnom rozhodnutí jednotlivých členov a preto sa nedá hovoriť o akcii aliancie.
Autor: MICHAL FRIŠMATÚŠ KOSTOLNÝIstanbul