dobu určitú, očakávame, že sa počet prepustených na prázdniny zníži,“ povedal hovorca ministerstva Ondrej Gabriel.
„Riaditelia s časťou svojich zamestnancov spíšu zmluvu na dobu určitú, ktorá končí 30. júna. Potom im preplatia mesiac dovolenky a ušetria náklady na jeden mesačný plat,“ vysvetlila šéfka juhomoravských školských odborov Ružena Šalomonová. Sama vie asi o desiatich prípadoch vo svojom regióne, na niektoré upozornila krajský odbor školstva.
Na Karlovarsku a Liberecku v minulých rokoch nezaznamenali väčšie množstvo výpovedí na prázdniny. „V našom regióne sa prepúšťanie týkalo iba dôchodcov, ktorých školy zamestnávali na desať mesiacov,“ povedala odborárka Libereckého kraja Ivana Bobková. Na Karlovarsku bol taký postup riaditeľov výnimočný.
Šalomonová uviedla, že sa učitelia boja, či ich riaditelia v septembri vôbec zamestnajú, preto sa na odbory ani neobrátia. V školách sa prepúšťa kvôli výraznému úbytku žiakov a rozhodnutiu vlády o znižovaní počtu zamestnancov štátnej sféry. V Juhomoravskom kraji školy opustí asi 700 z 25 000 zamestnancov. Na Liberecku je podľa Bobkovej učiteľov nedostatok, a tak tu prepúšťanie nie je dramatické.
V celej republike by sa počet zamestnancov škôl mal tento rok znížiť o 4500. Vlani ich v tejto oblasti pracovalo viac ako 244 000, z toho 174 300 pedagógov. V mnohých školách ukončili pracovný pomer najmä s dôchodcami alebo nekvalifikovanými učiteľmi. Šalomonová ale uviedla, že niektorí riaditelia prepúšťajú i kvalifikovaných pedagógov. Podľa nej ale neexistuje možnosť, ako tomu zabrániť.
V celej republike dostali zatiaľ výpoveď stovky zamestnancov škôl. Gabriel uviedol, že sa počet pracovníkov v prvom štvrťroku tohto roku znížil v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2003 o 3100. Úbytok pracovníkov by mal pokračovať i v ďalších rokoch.