ľno cez školské prázdniny a aj bežný pracovný deň jej končí zhruba rovnako, ako pracovný deň detí. Toto povolanie je však po psychickej stránke veľmi náročné práve v kombinácii s materstvom.
„Bolo to vynikajúce dievča, so zmyslom pre humor. Po desiatich rokoch „učiteľovania“ sa z nej stala nervózna, hádavá ženská,“ hovorí manžel bývalej učiteľky Jany. „Na začiatku ju práca bavila, dokázala venovať veľa energie tomu, aby študenti pochopili fyziku a získali z nej solídny základ. Ku koncu už mala pocit, že všetci sú proti nej. Doma kričala na deti pre maličkosti, v škole sa stala postrachom. Našťastie sa na radu psychológa rozhodla zmeniť zamestnanie. Diagnóza - totálne vyhorenie.“
Vyhorenie alebo syndróm burnout je typické pre povolania, ktoré sú založené na práci s ľuďmi. Obeťami burnout sa stávajú najčastejšie učitelia, sociálni pracovníci, lekári, psychoterapeuti, policajti. Podľa psychológov sú všeobecne najviac ohrození nadšenci a perfekcionisti, emotívne nevyrovnaní ľudia, alebo tí, ktorí nedokážu oddychovať a majú na seba príliš vysoké nároky.
Vyhorenie prichádza pomaly, nepozorovane. „Je to skutočne ako keď dohorí sviečka. Vaše duševné sily vyhasnú, nedokážete sa zrelaxovať, ste stále unavenejší a skleslejší,“ hovorí psychologička Zuzana Hamálková. „Nepomáhajú ani víkendy, ani dovolenka. Niektorí pacienti opisovali, že sa ich v nedeľu večer pri predstave práce zmocňovala doslova fyzická nevoľnosť.“
V takýchto prípadoch je potrebné poradiť sa so svojím lekárom, prípadne vyhľadať pomoc psychológa. Nespavosť, stavy nevoľnosti, zvýšený tlak, depresia a nervozita môžu byť signálom, že váš systém práce nie je v poriadku. V niektorých prípadoch môžete rozvoju syndrómu zamedziť, ak sa budete správať podľa rád odborníka. No v horších prípadoch môže byť potrebné aj radikálnejšie riešenie - zmena zamestnania.
Burnout je choroba z povolania Niekoľko rokov skúmal najvyšší súd v španielskej provincii Baskicko prípady prepracovanosti. Znalci a právnici zisťovali, či sa dá tento „burnout“ syndróm považovať za chorobu z povolania. |
Ako sa brániť vyhoreniu
- Zbavte sa príliš vysokých nárokov na seba aj svoje okolie
- Neberte si všetky problémy príliš k srdcu - nemôžete úplne zmeniť životy všetkých ľudí, môžete iba pomôcť niektorým
- Stanovte si, čo je pre vás dôležité
- Snažte sa uvedomiť si to dobré, čo vám vaša práca prináša
- Hovorte viac o svojich úspechoch ako neúspechoch
- Pri odpočinku, dovolenke a cez víkendy si zakážte myslieť na prácu
- Pri dlhšie trvajúcich psychických aj fyzických problémoch vyhľadajte lekára, alebo sa aspoň zverte odborníkom na linke dôvery či pomoci
Autor: Mona Gáliková / FOTO SME - ĽUBOŠ PILC