Summit NATO nebude len o Iraku a Afganistane, ale aj o terorizme. Na jeho hrozby je Istanbul pripravený. Generálny tajomník NATO Jaap de Hoop Scheffer rozpráva pri vojakovi, ktorý stráži jeho bezpečnosť.
Summit NATO bude aj o tom, čo si pod pomocou Iraku predstavuje Amerika a čo Európa. Už teraz je zrejmé, že odlišné veciAmerický prezident George Bush sa dnes a zajtra pokúša presvedčiť NATO, že Irak je aj jeho problém. Po sobotnom stretnutí s Európskou úniou by to mal mať na summite v Istanbule o niečo jednoduchšie. Únia mu sľúbila silnú podporu pre nový Irak. Otázkou je, čo si pod tým predstavuje. Zhoda v prípade Iraku naďalej neexistuje.
Bushova druhá cesta do Európy v priebehu mesiaca bude napriek tomu úspechom. Nie že by sa Európania za ten čas nejako výrazne zmenili, to si len on výrazne znížil ciele. Len tak je možné, že za úspech sa považuje aj tréning irackých bezpečnostných síl. Ešte pred mesiacom Bush dúfal, že viac ako rok po vojne dokáže presvedčiť európskych spojencov, že nový Irak potrebuje ich vojakov. V Istanbule včera oznámili, že veľvyslanci aliancie sa v piatok v Bruseli po hodinách rokovaní dohodli, že NATO ako organizácia vstúpi do Iraku. Doteraz tam bolo len 16 členských krajín, organizácia však zostávala bokom. Z tohto pohľadu je dohoda o tréningu významná. V žiadnom prípade to však nie je koniec sporov o vojnu v Iraku. Dôkazom je aj cesta, po ktorej museli veľvyslanci k dohode prejsť. Hodiny hľadali zhodu aj o všeobecnej a nekonfliktnej verzii textu, ktorý všetko sporné necháva na hlavy štátov. Ešte včera tak nebolo stále jasné ani to, či tréning bude prebiehať na území Iraku, alebo mimo neho.
Belgičania, Nemci a hlavne Francúzi naďalej nechcú mať s Irakom nič spoločné. To, že Bush zrazu stojí o ich podporu, ich neohuruje. Zdá sa, že Bush naozaj túži po spojencoch. Pred novembrovými prezidentskými voľbami mu klesajú preferencie a podpora sveta pre problematický Irak by mohla byť kľúčová.
V Istanbule však nejde len o Irak. Podľa niektorých je ešte dôležitejší Afganistan. Tam by sa mali konať prvé slobodné voľby po Talibane už v septembri. Krajina je však v chaose. NATO, ktoré v prípade Afganistanu prvý raz v histórii opustilo územie Európy, má relatívne pod kontrolou len hlavné mesto Kábul.
Bude sa hovoriť aj o novej podobe aliancie. Terorizmus núti NATO, aby zmenilo svoje priority a bolo schopné reagovať.
Bush sa pred summitom aliancie zastavil v Írsku, aby si zobral dobré body od Európskej únie. Írsko je tradične považované za jednu z najproamerickejších krajín v Európe. Napriek úsmevom a potľapkávaniu s premiérom Bertie Ahernom však bolo jasné, že Bush tu nie je akurát národný hrdina. Tak sa tu cítil jeho predchodca Bill Clinton či Ronald Reagan. V Írsku si Bush pripravoval pôdu pre iracký "úspech" v Turecku. Rovnako sa však mohol pripraviť aj na odpor ulice a najprísnejšie bezpečnostné opatrenia.
MATÚŠ KOSTOLNÝ, Istanbul