"Poskytovanie spotrebných úverov prežíva v súčasnosti boom, podmienky jednotlivých bánk sa vo výraznej miere zjednotili, produkty sa odlišujú minimálne, takisto úrokové sadzby a poplatky," vraví hovorkyňa Všeobecnej úverovej banky Silvia Nosálová.
Najväčšou výhodou bezúčelového spotrebného úveru je, že klient nemusí zdokladovať jeho použitie. Môže ho využiť na kúpu auta, financovanie dovolenky či svadby. Banku to vôbec nezaujíma. Podľa bánk si ľudia najčastejšie požičiavajú sumu od 60- do 150- tisíc korún.
I keď sú úrokové miery v bankách veľmi podobné, rozdiel medzi nimi je v kritériách na poskytnutie úveru. "Bola som v štyroch bankách a až v poslednej som dostala úver," vraví 32-ročná Lucia. Potrebovala si požičať 70-tisíc na kúpu sedacej súpravy do obývačky.
Medzi bankami sú aj veľké rozdiely v počte dokladov, ktoré klient musí na získanie úveru predložiť. Najjednoduchšie je možné získať pôžičku v tej banke, v ktorej má záujemca vedený účet. "Zamerali sme sa na to, aby sme pri vybavovaní úveru vyžadovali skutočne len nevyhnutné, minimálne množstvo dokumentov," vraví hovorca Tatra banky Roman Začka. Žiadateľ o úver nemusí predložiť ani potvrdenie o príjme, ktoré mnohé banky vyžadujú aj od svojich klientov.
Záujemca o úver by mal pred uzatvorením zmluvy osloviť viacero bánk a dať si vypracovať ponuku. Banky totiž reklamujú len najnižšiu úrokovú sadzbu, za ktorú úver poskytujú. V skutočnosti sa však väčšina úverov poskytuje za vyšší úrok.
Banky sľubujú až niekoľkomiliónové či neobmedzené úvery. Ich skutočná výška však závisí od príjmov a výdavkov klienta. Ak žiadateľ nemá v banke vedený účet, musí predložiť výpis z účtu, kam mu chodí plat. Na základe toho banka ihneď vidí, koľko klient zarába, koľko míňa, či spláca nejaký úver alebo lízing. Na základe toho banka vypočíta, aký vysoký úver bude schopný splácať. Zaváži aj to, či je žiadateľ slobodný, alebo ženatý, bezdetný alebo má deti.